Čtvrtý blok jaderné elektrárny Ning-te (pinyin: Ningde) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) se opět o krok přiblížil ke svému uvedení do provozu, neboť na něm bylo dokončeno zakládání všech 157 palivových soborů do aktivní zóny reaktoru.

Ningde units 3 and 4 - 460 (Fujian Ningde Nuclear Power Co)
Třetí a čtvrtý blok JE Ning-te (zdroj: World Nuclear News)

Operace zakládání paliva do tlakovodního reaktoru typu CPR-100 byla zahájena dne 31. prosince loňského roku v 17:58 hodin místního času. Stejný den čínský úřad National Nuclear Safety Administration vydal licenci pro závoz paliva. Celý proces byl dokončen 3. ledna v 10:10 hodin, oznámil o tři dny později konstruktér elektrárny – společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited.

Čtyři Čínou navržené bloky podle projektu CPR-1000 mají být postaveny jako první část JE Ning-te, nedaleko města Fu-ting (pinyin: Fuding). Práce na prvním bloku byly zahájeny v únoru roku 2008, výstavba druhého a třetího bloku započala v listopadu 2008, respektive lednu 2010. První blok zahájil komerční provoz v dubnu 2013, zatímco druhý blok začal dodávat elektřinu do sítě v lednu roku 2014. Třetí blok byl spuštěn v červnu 2015.

Práce na jaderném ostrově pro čtvrtý blok JE Ning-te byly oficiálně zahájeny v září 2010. Kopule reaktorové budovy byla úspěšně instalována na své místo v květnu roku 2012. Očekává se, že blok dosáhne první kritičnosti v nadcházejících týdnech.

Jaderná elektrárna Ning-te je provozována společností Fujian Ningde Nuclear Power Company, která je ze 46 % vlastněna společností China General Nuclear (CGN) a ze 44 % korporací China Datang Corporation. Zbývající 10% podíl drží skupina Fujian Provincial Energy Group. Výstavba dvou dalších reaktorů podle projektu CPR-1000 je plánovaná jako druhá fáze projektu jaderné elektrárny Ning-te.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..