Zakládání 157 palivových souborů do aktivní zóny čtvrtého bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) nacházející se v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning) bylo dokončeno. Spuštění reaktoru je naplánováno počátkem letošního roku.

Hongyanhe 4 fuel loading - 460 (CGN)
Reaktorový sál jaderné elektrárny Chung-jen-che (zdroj: World Nuclear News)

Čínský úřad National Nuclear Safety Administration vydal dne 15. ledna povolení k založení paliva do reaktoru. Tento proces byl dokončen 18. ledna v 11:55 dopoledne místního času, oznámila společnost China General Nuclear (CGN).

Výstavba první části JE Chung-jen-che, která obsahuje čtyři tlakovodní reaktory podle projektu CPR-1000, započala v srpnu roku 2009. Bloky číslo 1 a 2 vstoupily do komerčního provozu v červnu roku 2013, respektive v květnu 2014. Třetí výrobní blok zahájil komerční provoz v srpnu loňského roku.

Práce na jaderném ostrově čtvrtého bloku JE Chung-jen-che oficiálně začaly v srpnu 2009. Kopule reaktorové budovy byla úspěšně instalována na své místo v září 2011. Očekává se, že blok dosáhne první kritičnosti během následujících týdnů.

Výstavba druhé části JE Chung-jen-che – pátého a šestého bloku – započala v březnu, respektive červenci minulého roku. Tyto bloky mají naplánované spuštění v roce 2019 a 2020.

Společnost CGN uvedla, že jakmile bude všech šest bloků v provozu, bude jaderná elektrárna Chung-jen-che vyrábět kolem 45 TWh elektrické energie ročně, čímž odpadne nutnost spalovat zhruba 15 milionů tun uhlí pro výrobu elektřiny a rovněž odpadnou výsledné emise kolem 40 milionů tun oxidu uhlíku.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co, společným podnikem firem CGN a China Investment Corp Power, každá drží 45% podíl. Zbývajících 10 % akcií drží společnost Dalian Municipal Construction Investment Co.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..