Francouzská ministryně energetiky Ségolène Royalová podepsala dekret stanovující „referenční cenu“ pro národní úložiště vysoko a středně radioaktivních odpadů na 25 miliard euro. Strany zainteresované do tohoto projektu dříve náklady na úložiště odhadovaly mezi 20 až 39 miliardami eur.

Cigeo_vision_(Andra)_460x298
Vizualizace francouzského úložiště Cigéo (zdroj: World Nuclear News)

Francie plánuje postavit úložiště s názvem Centre Industriel de Stockage Géologique (Cigéo), jenž bude mít podobu podzemního systému ukládacích chodeb, v přírodní vrstvě jílu nedaleko města Bure, na východ od Paříže v regionu Meuse/Haute Marne. Projekt má být financován největšími zdroji jaderných odpadů – společnostmi EDF a Areva – a úřadem French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA). Po dokončení bude úložiště spravovat agentura pro nakládání s radioaktivními odpady Andra.

V roce 2005 agentura odhadla, že projekt hlubinného úložiště vyjde na 13,5 až 16,5 miliardy euro, avšak v roce 2009 svůj odhad přehodnotila na částku kolem 39 miliard euro.

V tajném spisu předloženém Ministerstvu životního prostředí v říjnu roku 2014 – jehož obsah byl nedávno zveřejněn – uvedla agentura Andra revidovaný odhad ve výši 34,4 miliardy euro, založený na cenách z roku 2012. Tento odhad zahrnuje 19,8 miliardy euro na výstavbu úložiště plus 8,8 miliardy euro na provozní náklady v průběhu nadcházejících sto let. Další 4,1 miliardy eur pak půjdou na daně a 1,7 miliardy euro představují dodatečné náklady různých druhů.

Společnosti Areva, EDF a úřad CEA ale stále trvají na tom, že úložiště vyjde na částku v rozmezí 20 až 30 miliard euro. Mezitím francouzský regulační úřad Autorité De Sûreté Nucléaire (ASN) dokonce naznačuje, že i odhad agentury Andra by mohl být nižší, než budou reálné náklady na projekt.

Francouzská ministryně energetiky ale nyní ministerskou vyhláškou rozhodla, že referenční cena zařízení bude na základě ekonomické situace k 31. prosinci roku 2011 stanovena na 25 miliard euro. V ministerské vyhlášce ale ministryně stanovila, že odhadovaná cena projektu bude pravidelně revidována, a to minimálně při dosažení každého milníku v projektu.

Společnost EDF uvedla, že nová referenční cena ve výši 25 miliard euro nahradí dosavadní referenční odhad ve výši 20,8 miliard euro, o který se skupina EDF opírala ve své konsolidační účetní uzávěrce v prosinci roku 2014 a v červnu roku 2015.

„Vezmeme-li v úvahu novou referenční cenu, konsolidační účetní uzávěrka skupiny EDF bude muset být pro konec roku 2015 snížena o zhruba 800 milionů eur kvůli rezervám spojeným s ukládáním jaderného odpadu do plánovaného hlubinného úložiště Cigéo,“ poznamenala společnost. „Zvýšené rezervy budou mít negativní dopad i na zdaněném čistém zisku skupiny pro rok 2015 ve výši asi 500 milionů euro.“

Společnost Areva uvedla, že „dopad revidované ceny také zahrne do účetní zprávy pro rok 2015, přičemž rezervy spojené s ukládáním odpadů bude muset na základě metodiky pro stanovení dodatečných rezerv navýšit o 250 milionů eur.

Zprávu o bezpečnosti a možnostech opětovného vyjmutí odpadů z úložiště Cigéo má agentura Andra předložit k francouzskému regulačnímu úřadu ASN později v tomto roce. Detailní studie návrhu úložiště pak mají na řadu podle očekávání přijít během následujících dvou let.

Žádost o stavební licenci pro úložiště Cigéo by měla být předložena v roce 2017, přičemž samotná výstavba úložiště by měla být zahájena o tři roky později. Dokončení a zprovoznění první části úložiště je pak naplánováno na rok 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Dobrý den. Pokud to není shoda jmen, myslím, že Ségolène Royalová je bývalá kandidátka na post fr. prezidenta.

    Dobrý den,
    děkujeme za upozornění, chyba byla opravena.
    Redakce Atominfo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..