Obec Litoměřice dostala od státu o milion korun více proto, že nedaleko města se nachází úložiště radioaktivního odpadu. Vláda rozhodla o zvýšení příspěvku obcím, na jejichž katastru leží úložiště, v prosinci loňského roku. Pro obec Litoměřice z toho plyne, že místo dosavadních tří milionů bude ročně dostávat čtyři miliony korun. Z příspěvku plánují pořídit elektromobil pro úřad. Tyto informace sdělila ČTK dne 12. ledna mluvčí radnice Eva Břeňová.

IMG_1949
Úložiště radioaktivního odpadu Richard (zdroj: www.ceskepodzemi.net)

Nedaleko města se nachází úložiště nízko a středně radioaktivního odpadu Richard. Uchovávají se v něm odpady z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví.

Litoměřická radnice používá příspěvek od státu na projekty, které souvisí s ochranou životního prostředí. Vedoucí odboru územního rozvoje Pavel Gryndler uvedl: „Například na podporu alternativních zdrojů energie, výstavbu nových podzemních kontejnerů, ale i na rozvoj ekologické výchovy ve školách.“ V letošním roce chce město za peníze od státu koupit pro potřeby úřadu první elektromobil. Mluvčí radnice Břeňová připomněla, že město propaguje energeticky úsporné koncepce a vloni také uspořádalo první festival elektromobility.

Provoz úložišť je hrazen v souladu s atomovým zákonem z tzv. jaderného účtu. Do tohoto účtu přispívají všichni původci radioaktivních odpadů. Zároveň z něho dostávají příspěvky mimo Litoměřic také obce Rouchovany na Třebíčsku a Jáchymov.

Úložiště nízko a středně aktivního odpadu vybudované ve vápencovém dolu Richard je v provozu již padesát let a je zaplněno zhruba z 65 %. Při současném tempu by bylo plné přibližně v roce 2030. Správa úložišť proto připravuje zvýšení kapacity. Ve vápencovém dole na konci druhé světové války vybudovali nacisté tajnou továrnu, nyní se zde skladuje kontaminovaný odpad ze zdravotnictví, zemědělství, průmyslu.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) plánuje v Česku vybudovat i tzv. hlubinné úložiště pro odpad z jaderných elektráren. Jeho spuštění je předpokládáno v roce 2065. Tento záměr vyvolává řadu sporů, zástupci většiny vytipovaných obcí s ním nesouhlasí. Na území Ústeckého kraje je vytipovaná oblast Čertovka na území obce Lubenec nacházející se na Lounsku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..