Litevský regulační úřad vydal povolení k výstavbě a provozu zařízení pro nakládání s odpadem s velmi nízkou úrovní radiace, které se má nacházet poblíž jaderné elektrárny Ignalina.

NUC_8_Aerial-photo-of-INPP_4
Areál odstavené jaderné elektrárny Ignalina (zdroj: www.tractebel-engineering-gdfsuez.com)

Litevský státní podnik Ignalina Nuclear Power Plant dne 23. prosince oznámil, že mu regulační úřad State Nuclear Power Safety Inspectorate (Vatesi) udělil povolení pro úložiště, známé jako projekt B19-2. Elektrárna požádala o licenci k výstavbě a provozu zařízení v červnu 2012.

Úložiště se bude skládat ze tří modulů, každý bude schopen uskladnit 20 000 metrů krychlových nízkoaktivních odpadů, které budou pocházet z provozu a likvidace jaderné elektrárny Ignalina.

Projektová společnost JE Ignalina plánuje začít s výstavbou zařízení v polovině roku 2016, začátek jeho provozu je naplánovaný na konec roku 2018. Jakmile bude zařízení v provozu, do každého z modulů bude ukládán odpad za dvacetileté období. Tyto moduly budou poté zapečetěny přírodními i umělými překážkami a aktivně sledovány během následujících 100 let.

V červnu JE Ignalina požádala o licenci ke stavbě a provozu nadzemního skladovacího zařízení pro nízko a středně radioaktivní odpad s krátkým poločasem rozpadu, které je známé jako projekt B25. První fáze projektu má začít v roce 2021.

Úložiště je určeno pro konečnou likvidaci 100 000 metrů krychlových radioaktivního odpadu – jak z provozu elektrárny, tak z její likvidace. Po likvidaci JE Ignalina bude odpad v úložišti uložen do roku 2030 a následně přepracován.

V roce 2009 vydal regulační úřad Vatesi pro JE Ignalina povolení k výstavbě dočasného úložiště použitého paliva z prvního a druhého bloku. Rovněž udělil elektrárně Inalina licenci ke stavbě zařízení pro úpravu a skladování pevného radioaktivního odpadu umístěného v areálu elektrárny.

Litva souhlasila s trvalým odstavením prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Ignalina – v obou blocích fungovaly reaktory RBMK sovětského typu – jako podmínkou pro připojení státu k Evropské Unii. První blok byl z provozu vyřazen v roce 2004, druhý blok ho následoval v roce 2009. Dva lehkovodní grafitem moderované reaktory byly uvedeny do provozu v roce 1983, respektive 1987.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..