Vlajková loď nové generace jaderných ledoborců Arktika bude v květnu letošního roku spuštěna na vodu. Po svém dokončení se má Arktika stát nejvýkonnějším jaderným ledoborcem na světě.

lk60_rosatomflot_03
Vizualizace podoby jaderného ledoborce typu LK-60. (Zdroj: Barentsobserver.com)

Událost spuštění Arktiky na vodu je načasována na 160. výročí od založení Baltického závodu. Ledoborec je stavěn pro dceřinou společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom – Atomflot. Po uvedení plavidla na vodu a řádném zakotvení bude Arktika postupně dokončena a připravena pro závěrečné zkoušky. Společnost Baltické závody očekává, že ledoborec bude dokončen a předán zákazníkovi, společnosti Atomflot, v prosinci příštího roku.

Výstavba vlajkového ledoborce Arktika byla zahájena v listopadu roku 2013. Ledoborec Sibir, jenž je druhým ledoborcem ze série, se staví od května minulého roku. Výstavba třetího ledoborce nové generace se jménem Ural má začít v září letošního roku. Podle kontraktu v hodnotě jedné miliardy dolarů mají být ledoborce Sibir a Ural do provozu uvedeny na konci roku 2019, respektive na konci roku 2020.

Nejnovější ruské jaderné ledoborce dokážou prolomit led o tloušťce až 3 metrů a vytvořit tak cestu pro konvoj lodí s nosností až 100 000 tun (100 000 DWT). Nové ledoborce budou rovněž asistovat ropným a LNG tankerům, které převážejí uhlovodíky z oblastí Jamal, Gydanského poloostrova a Karského moře na atlantické a tichomořské trhy.

Jádrem poháněné ledoborce nové generace budou větší a výkonnější než jejich předchůdci. Nový design trupu jim umožňuje operovat jak v arktických hlubokých vodách, tak i v mělkých ústích polárních řek. Ledoborce nové generace s označením LK-60 budou poháněny dvěma reaktory o celkovém výkonu 60 MW. Monoblok se dvěma reaktory RITM-200, které byly navrženy společností OKBM Afrikantov (dceřiná společnost firmy Aromenergomaš, jenž je jadernou inženýrskou divizí korporace Rosatom), bude dosahovat celkového tepelného výkonu 175 MWt. Monoblok s reaktory bude do plavidla nainstalován v průběhu letošního roku.

Na výstavbu jaderného ledoborce Arktika dohlíží petrohradská kancelář společnosti Atomflot. Jejím úkolem je kontrolovat technické dokumenty připravené generálním projektantem (Aisberg Design Bureau), schválit každou fázi projektu a kontrolovat zprávy dodavatele o dokončení jednotlivých úkolů při výstavbě.

„Dodržování časového harmonogramu je sledováno na týdenní bázi. Jestliže se vyskytne v nějaké části projektu zpoždění, požadujeme po společnosti Baltické závody řádné vysvětlení a seznam nápravných opatření,“ uvedl Konstantin Knijževskij, náměstek generálního ředitele pro výstavbu společnosti Atomflot. Experty Atomflotu jsou pak monitorovány i projektové náklady.

Zdroj: Rosatom Newsletter

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..