Výzkumný tým vedený laureátem Nobelovy ceny Andre Geimem z britské Univerzity v Manchesteru představil membránu z grafenu, která může fungovat jako „síto“ oddělující protony – atomová jádra vodíků – od těžšího vodíkového izotopu – deuteria.

5568541-grafen-643-385
Struktura grafenu (zdroj: wiadomosci.dziennik.pl)

Využití grafenového filtru v jaderném průmyslu by mohlo mít významný dopad při snižování nákladů na čištění radioaktivního odpadu, uvádí článek publikovaný v časopise Science a na webové stránce Univerzity v Manchesteru.

„Grafen by mohl zjednodušit výrobu těžké vody i čištění jaderného odpadu filtrováním různých izotopů vodíku,“ oznámili výzkumníci.

To znamená, že produkce těžké vody pro jaderné elektrárny by mohla být až desetkrát méně energeticky náročná, jednodušší a levnější než při využití konvenčních metod. Těžký izotop vodíku – deuterium – je široce využíván v analytických i chemických technologiích a také v podobě těžké vody jako chladič a moderátor v některých energetických a výzkumných reaktorech.

Univerzita na svém webu uvedla: „Současné separační technologie na produkci těžké vody jsou extrémně energeticky náročné a představují tak velký vědecký a průmyslový problém. Využití grafenu nyní slibuje mnohem efektivnější výrobu těžké vody.“

Doktor Marcelo Lozada-Hidalgo, postgraduální výzkumník Univerzity v Manchesteru a jeden z autorů studie, uvedl: „Jedná se o první membránu, která dokáže rozlišovat subatomární částice, a to vše při pokojové teplotě. Nyní, když jsme ukázali, že se jedná o plně funkční technologii, doufáme, že si rychle najde cestu do reálných aplikací.“

Profesorka Irina Grigorievová, která je spoluautorkou studie, řekla: „Byli jsme ohromeni, když jsme zjistili, že naše membrána zvládne oddělit subatomární částice. Naše technologie je navíc jednoduše nastavitelná. Nyní doufáme, že brzy uvidíme reálné aplikace této technologie nejen v chemických a analytických technologiích, ale také v technologiích používaných při čištění jaderného odpadu od radioaktivního tritia.“

Švédská královská akademie věd udělila v roce 2010 Nobelovu cenu za fyziku Andremu Geimovi a Konstantinu Novoselovi z Univerzity v Manchesteru za průlomové experimenty tykající se dvourozměrného materiálu – grafenu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Grafenové filtry- nanostruktura dalších materiálů bude asi vhodnější, zejména pro agresivnější prostředí. Mohou to být nanomaterály z keramiky nebo multimetalické.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..