Čínská společnost China General Nuclear (CGN) očekává, že výstavbu demonstračního malého modulárního víceúčelového reaktoru dokončí v roce 2020, oznámila firma ve svém prohlášení ze dne 12. ledna letošního roku.

ACPR50S floating reactor - 460 (CGN)
Takto nějak by mohla plovoucí jaderná elektárna společnost CGN vypadat (zdroj: World Nuclear News)

Společnost CGN uvedla, že vývoj jejího reaktoru ACPR50S byl nedávno schválen čínskou komisí National Development and Reform Commission v rámci 13. pětiletého plánu pro vývoj inovativních energetických technologií.

Firma CGN prohlásila, že nyní provádí na projektu reaktoru ACPR50s předběžné projekční práce. Samotná výstavba prvního demonstračního plavidla s tímto reaktorem by měla začít v příštím roce, přičemž první elektřinu by plovoucí elektrárna firmy CGN mohla vyrobit v roce 2020.

Reaktor o tepelném výkonu 200 MW a elektrickém výkonu 60 MW byl navržen k dodávkám elektřiny, tepla a k odsolování mořské vody pro ostrovní oblasti, odlehlé pobřežní oblasti či pro námořní těžební plošiny, oznámila společnost CGN.

Firma uvedla, že v současné době pracuje také na malém reaktoru ACPR100 určeném pro pevninské nasazení. Reaktor o tepelném výkonu 450 MW a elektrickém výkonu 140 MW by byl vhodný pro velké průmyslové parky či odlehlé horské oblasti.

Společnost CGN prohlásila, že vývoj malých pevninských i námořních reaktorů doplní její nabídku velkých jaderných reaktorů a diverzifikuje tak nabízené energetické možnosti.

V říjnu minulého roku britská společnost Lloyd’s Register oznámila, že podepsala rámcovou smlouvu s čínským jaderným institutem Nuclear Power Institute of China – jenž je dceřinou společností firmy China National Nuclear Corporation (CNNC) – o podpoře při návrhu a vývoji plovoucí jaderné elektrárny, ve které by měl být nasazen rovněž malý modulární reaktor. Plovoucí jaderná elektrárna společnosti CNNC by měla být založena na vlastním reaktorovém designu ACP100s. Tento 100MWe reaktor obsahuje kromě jiného i pasivní bezpečnostní prvky. Reaktor je vyvíjen od roku 2010, předběžný návrh designu byl dokončen v roce 2014.

Jedinou plovoucí jadernou elektrárnou na světě je v současné době ruský Akademik Lomonosov, jenž je teprve ve výstavbě. Nasazeny v něm budou dva 35MWe reaktory podobné těm, které se využívají k pohonu lodí. Akademik Lomonosov má podobu člunu, který bude dotažen do přístavu, kam bude dodávat elektřinu a teplo. Loděnice Baltického závodu v Petrohradě mají první plovoucí jadernou elektrárnu dodat svému zákazníkovi – ruskému provozovateli jaderných elektráren Rosenergoatomu – v září letošního roku. První elektřinu by elektrárna mohla na Čukotku dodávat již v roce 2017.

Plovoucí jaderné elektrárny nabízejí různorodé výhody: výstavba v továrnách a loděnicích by měla přinést efektivitu; umístění elektrárny do potřebného regionu je oproti výstavbě pozemní jaderné elektrárny mnohem jednodušší        ; dopad na životní prostředí je extrémně malý; a vyřazení z provozu i následná likvidace by mohla probíhat ve speciálních zařízeních, což by opět přineslo efektivitu a zvýšenou bezpečnost. Na druhou stranu však plovoucí jaderné elektrárny přináší i řadu problémů, mezi které patří horší přístup pro personál i materiál a nutnost zajistit, aby se jaderný materiál nemohl dostat za žádných okolností do moře.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..