Čínská lidová republika si stanovila cíl vybudovat kolem 40 jaderných bloků během následujících pěti let, uvedla čínská vláda.

nuclear-getty
Ilustrační obrázek (zdroj: http://www.independent.co.uk)

Třináctý plán země pro pětileté období trvající mezi roky 2016 a 2020 zahrnuje ustanovení o vybudování šesti až osmi nových jaderných bloků ročně.

Pokud vše půjde podle plánu, cílem země bude zvýšit svoji produkci kolem roku 2020 na deset nových jaderných bloků ročně.

Britští tvůrci energetické politiky budou pozorovat čínský domácí program pro jadernou energii se zájmem – potom, co vláda země podepsala dohodu o financování příští generace jaderných bloků ve Spojeném království.

Generální tajemník Čínské komunistické strany Si Ťin-pching (pinyin: Xi Jinping) podepsal dohodu se Spojeným královstvím v hodnotě 40 miliard liber (1,42 bilionu korun) jako součást série investičních dohod během návštěvy ve Velké Británii v říjnu loňského roku.

Podle dohody se má státem vlastněná společnost General Nuclear Corporation stát dvoutřetinovým vlastníkem jaderné elektrárny Bradwell, kde je plánován Čínou navržený reaktor.

Další třetinový podíl pak bude společnost vlastnit v JE Hinkley Point C, v jaderné elektrárně, kterou bude provozovat francouzská státní firma EDF. Podíl o velikosti jedné pětiny bude přijat v rámci projektu také v JE Sizewell.

David Cameron označil dohodu za “historickou” a řekl, že nové elektrárny budou poskytovat “spolehlivou” energii pro domácnosti i firmy.

Mezitím domácí program Číny v hodnotě 385 miliard liber (13,68 bilionů korun) zažívá velký nárůst využívání jaderné energie v zemi.

Pevninská Čína má v současné době 30 jaderných reaktorů v provozu a dalších 22 ve výstavbě, uvádí Světové jaderné asociace (World Nuclear Association).

Do roku 2020-21 je plánováno trojnásobné zvýšení výrobní kapacity, s dílčím cílem omezit závislost na uhlí a jím způsobené znečištění ovzduší. Při výrobě energie z jádratotiž nejsou uvolňovány emise uhlíku ani prachové částečky do atmosféry.

Čínské odhodlání pro rozsáhlou domácí výstavbu jaderných elektráren přichází na základě odhadů potřeby jaderné energetiky v zemi od společnosti State Nuclear Power Technology Corporation ze září 2013.

Zdroj: Independent

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..