Ke znovuspuštění prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mělo dojít na konci ledna, druhý blok ho bude následovat v polovině února. Tuto informaci sdělil na tiskové konferenci v elektrárně dne 8. ledna ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek. Kvůli kontrolám svarů byl během předchozích tří měsíců v provozu pouze jediný dukovanský blok ze čtyř. Štěpánek uvedl, že ztráty z neplánovaných odstávek společnost odhaduje v rámci miliard korun.

jarvis_561ea684e4b091efa7244985
JE Dukovany (zdroj: byznys.ihned.cz)

Na konferenci ředitel prohlásil: „Odhad je, že první blok bychom rádi spustili na konci ledna, druhý blok vychází někde do půlky února.“

Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), uvedla dne 8. ledna, že nynější situace v JE Dukovany má v zásadě dvě příčiny. První z nich jsou podle ředitelky SÚJB excelentní výsledky elektrárny za posledních třicet let. Ty vedly k jistému sebeuspokojení a snížení pozornosti k detailům – např. k důsledné kontrole dodavatelských firem. Drábová pak dodala: „Druhou je ekonomický tlak na takzvanou efektivitu.“

JE Dukovany má problémy od začátku loňského podzimu. Tehdejší prověrka dokumentace odhalila nekvalitní rentgenové snímky svarů. Druhý výrobní blok byl proto energetiky neplánovaně odstaven v noci na 18. září. O den později ho následoval i třetí blok. První dukovanský blok byl odstavený podle plánu dne 28. srpna. Jeho zprovoznění bylo očekáváno v závěru října, je však stále mimo provoz. Do konce loňského roku se podařilo zprovoznit pouze třetí dukovanský blok, který obnovil výrobu elektřiny a do sítě dodává od 28. prosince. Čtvrtý výrobní blok byl jediným blokem, který produkoval elektrickou energii celý podzim.

Kvůli potížím se snímky byla podle ředitele Štěpánka podána dvě trestní oznámení – jedno skupinou ČEZ, druhé Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Koncem března je očekáváno vyjádření vyšetřovací komise, která by měla objasnit hlavní příčiny, kdo nese odpovědnost a navrhnout případná opatření. Štěpánek dále sdělil: „Už teď přijímáme opatření v dodavatelském systému zajištění údržby tak, aby se tyto situace neopakovaly. Problémem je, že často spoléháme na protokoly, ale méně důsledně se provádí vlastní kontrola.“

Štěpánek je toho názoru, že k pochybením docházelo v minulých šesti až sedmi letech, nejednalo se o svary na hlavních technologických částech, na reaktorové nádobě nebo cirkulačních potrubích.

Roční výroba elektřiny v JE Dukovany v minulém roce poklesla důsledkem odstávek, a to o 18 % na celkových 12,6 TWh. Elektrárna tak vloni dodala do sítě nejméně elektřiny za posledních 17 let. Instalovaný výkon dukovanské elektrárny činí 2 040 MWe. Za plného provozu kryje 20 % celkové spotřeby elektřiny v ČR.

V roce 2014 vyrobila Jaderná elektrárna Dukovany 15,37 TWh elektřiny, což bylo druhé největší množství za celou její historii. Zatím nejvyšší výroby dosáhla v roce 2013, kdy do sítě dodala 15,689 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..