Dne 7. ledna odeslala společnost Magnox poslední kontejner s palivem z jaderné elektrárny Oldbury k přepracování do lokality Sellafield, čímž byl dokončen místní program na odstranění paliva a odstranění 99 % radioaktivního materiálu z areálu elektrárny. Odeslání posledního transportu s použitým jaderným palivem umožňuje JE Oldbury pokročit v likvidačním procesu elektrárny, s cílem dosáhnout stavu péče a údržby do roku 2027.

Oldbury used fuel goes to Sellafield - 460 (Magnox)
Poslední kontejner s použitým jaderným palivem opouští JE Oldbury (zdroj: World Nuclear News)

Mike Heaton, ředitel JE Oldbury, pochválil své zaměstnance za dosažení „tohoto důležitého milníku, a to v rekordním čase“.

Společnost Magnox, vlastněná firmou Cavendish Fluor Partnership, je správcem a provozním dodavatelem, který je zodpovědný za 12 jaderných elektráren a jednu vodní elektrárnu na území Spojeného království. Na základně smlouvy s vlastníkem pozemku – britským úřadem pro vyřazování jaderných zařízení z provozu Nuclear Decommissioning Authority (NDA) – je společnost zodpovědná za výrobu elektřiny v JE Maentwrog, za odstranění paliva z JE Wylfa a Oldbury i za vyřazení z provozu a následnou likvidaci těchto jaderných elektráren: Berkeley, Bradwell, Chapelcross, Dungeness A, Harwell, Hinkley Point A, Hunterston A, Sizewell A, Trawsfynydd a Winfrith.

Brian Burnett, vedoucí programů úřadu NDA prohlásil, že odeslání posledního paliva z JE Oldbury bylo „významným mezníkem pro snížení rizik“.

Jaderná elektrárna Oldbury nyní přejde prostřednictvím „přechodu pracovních sil k přeorientování na likvidační práce“ uvedla společnost Magnox. „Nadcházející pracovní priority zahrnují kombinaci konvenčních a radiačních projektů pro další snížení rizik v areálu elektrárny,“ dodala společnost.

Po ukončení provozu JE Oldbury se v elektrárně nacházelo téměř 52 000 palivových elementů, každý o délce 1,1 metru. Pokud by se poskládaly za sebe, jejich délka by dosahovala více než 55 kilometrů, sdělila společnost Magnox. Palivové kontejnery mají dno o ploše asi 2,5 metrů čtverečných a jsou vyrobeny z oceli, jejíž tloušťka je větší než 35 centimetrů, především kvůli odstínění paliva, které je v nich uloženo. Každý kontejner pojme kolem 200 palivových článků.

Z celkových 50 000 tun původně vyrobeného, dodaného a použitého paliva v deseti reaktorech typu Magnox, zbývá k přepracování pouze asi 1 000 tun v poslední jaderné elektrárně s reaktorem typu Magnox – JE Wylfa – která byla minulý měsíc vyřazena z provozu.

Jaderná elektrárna Oldbury byla provozována mezi léty 1967 a 2012. Elektrárna Spojenému království dodala celkem 137,5 TWh elektřiny – dostatek energie pro milion domácností na více než 20 let, uzavřela společnost Magnox.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..