V čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) začala výstavba šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching (pinyina: Fuqing), jenž bude obsahovat reaktor typu Hualong One.

Hualong_One_impression_CNNC_460x277
Hualong One (zdroj: CNNC)

Generální ředitel společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) Čchen Chua (pinyin: Chen Hua) dne 22. prosince oznámil, že začala výstavba šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching .

Na staveništi začalo odlévání betonu základové desky reaktoru, což se považuje za oficiální zahájení výstavby bloku. Jedná se o druhý blok s reaktorem typu Hualong One, který se v elektrárně plánuje.

V listopadu roku 2014 společnost CNNC oznámila, že v pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Fu-čching budou nasazeny reaktory domácí konstrukce typu Hualong One, přičemž se bude jednat o jejich vůbec první nasazení. Předchozí plány společnosti počítaly s tím, že oba bloky budou obsahovat reaktory typu ACP1000, avšak plány byly revidovány v rámci reorganizace čínského jaderného průmyslu.

Konečný souhlas pro výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching čínská Státní rada udělila v polovině dubna letošního roku. Výstavba pátého bloku elektrárny začala dne 7. května. Do provozu mají nové bloky vstoupit v roce 2019, respektive v roce 2020.

První dva bloky jaderné elektrárny Fu-čching – oba s reaktory CPR-1000 – vstoupily do komerčního provozu listopadu roku 2014, respektive v říjnu letošního roku. Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny, také s reaktory CPR-1000, započala v prosinci roku 2010 a v listopadu roku 2012. Oba bloky mají do komerčního provozu vstoupit v roce 2017.

Jaderná elektrárna Fu-čching je z 51 % vlastněna dceřinou společností firmy CNNC, 39 % vlastní společnost Huadian Fuxin Energy Company, zbylých 10 % drží v elektrárně skupina Fujian Investment and Development Group.

Rozvoj reaktorů Hualong One

V roce 2012 centrální plánovači v Pekingu nasměrovali společnost CNNC, firmu China General Nuclear (CGN) a další velké stavební a provozovatelské podniky, aby „racionalizovaly“ své programy jaderných reaktorů. Tento krok v praxi znamenal, že společnost CNNC spojila svůj reaktorový design ACP1000 s designem reaktoru ACPR1000 společnosti CGN do jednoho standardizovaného designu – Hualong One.

Ve skutečnosti má každá společnost vlastní dodavatelský řetězec a verze reaktoru Hualong One jednotlivých společností se tak lehce liší (například Hualong One od společnosti CGN budou využívat některé prvky z reaktorů ACPR1000), avšak obě verze jsou považovány za standardizované. Reaktorový design Hualong One byl vyvinut s cílem širšího nasazení v Číně i pro export do zahraničí.

Reaktory Hualong One společnosti CGN byly již schváleny pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang), jejich výstavba má však teprve začít.

Přestože se stále uvádí, že v pákistánské jaderné elektrárně Karáčí budou postaveny bloky s reaktory ACP1000, je pravděpodobné, že zde budou postaveny první bloky typu Hualong One mimo Čínu. V únoru letošního roku se Čína a Argentina dohodly na spolupráci při výstavbě reaktoru Hulaong One v této jihoamerické zemi.

V říjnu se společnost CGN dohodla se společností EDF Energy na vytvoření společného podniku s cílem získat regulační schvální pro vlastní verzi reaktoru Hualong One ve Velké Británii. Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang se pak mají stát referenčními bloky pro navrhovaný projekt britské jaderné elektrárny Bradwell B.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..