Obcím, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, připadne ročně o milion korun vyšší příspěvek než dosud. S touto změnou počítá nařízení, jejž schválila dne 2. prosince vláda. O této skutečnosti informoval na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Příspěvek, který obce dostávají od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), dosud činil tři miliony korun za rok. Nyní má být zvýšen na částku čtyři miliony korun.

V Česku se ukládají nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky v povrchovém úložišti, které se nachází v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Úložiště spadá do katastru obce Rouchovany. Nízkoaktivní odpady z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví jsou zneškodňovány v úložištích Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. Podle plánu SÚRAO má být v Česku vybudováno také hlubinné úložiště. Jeho spuštění se předpokládá v roce 2065. Záměr však vyvolává řadu sporů, zástupci většiny vytipovaných obcí se staví proti němu.
Návrh zahrnuje i předpoklad, že se bude dále zvyšovat částka, kterou hradí původci malého množství radioaktivních odpadů. Tato částka například u sudů na odpad o objemu 216 litrů, které splňují podmínky uložení stanovené SÚRAO, v letošním roce činí 30 906 Kč za sud. Jedná se o dvojnásobný poplatek než v roce 2002. Tato částka je v návrhu nařízení uvedena jako základ, pod který nebude možno do budoucna klesnout.
Platby za ukládání radioaktivního odpadu jsou příjmem jaderného účtu. Z něho získává prostředky právě SÚRAO, ze kterých pak mimo jiné vyplácí příspěvky obcím.
Průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu by se měly podle plánu uskutečnit v sedmi oblastech. V letošním květnu rozhodl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) o tom, že průzkumy mohou být zahájeny v lokalitách: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť povolení po další lokalitu – Březový potok (Plzeňský kraj). O měsíc později dostala i poslední povolení pro oblast Hrádek (Vysočina). Obce a spolky se však snaží bránit průzkumným pracím prostřednictvím žalob.
Zdroj: ČTK