Obcím, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, připadne ročně o milion korun vyšší příspěvek než dosud. S touto změnou počítá nařízení, jejž schválila dne 2. prosince vláda. O této skutečnosti informoval na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Příspěvek, který obce dostávají od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), dosud činil tři miliony korun za rok. Nyní má být zvýšen na částku čtyři miliony korun.

Nakres-uloziste_imagelarge
Schéma úložiště Bratrství (zdroj: www.surao.cz)

V Česku se ukládají nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky v povrchovém úložišti, které se nachází v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Úložiště spadá do katastru obce Rouchovany. Nízkoaktivní odpady z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví jsou zneškodňovány v úložištích Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. Podle plánu SÚRAO má být v Česku vybudováno také hlubinné úložiště. Jeho spuštění se předpokládá v roce 2065. Záměr však vyvolává řadu sporů, zástupci většiny vytipovaných obcí se staví proti němu.

Návrh zahrnuje i předpoklad, že se bude dále zvyšovat částka, kterou hradí původci malého množství radioaktivních odpadů. Tato částka například u sudů na odpad o objemu 216 litrů, které splňují podmínky uložení stanovené SÚRAO, v letošním roce činí 30 906 Kč za sud. Jedná se o dvojnásobný poplatek než v roce 2002. Tato částka je v návrhu nařízení uvedena jako základ, pod který nebude možno do budoucna klesnout.

Platby za ukládání radioaktivního odpadu jsou příjmem jaderného účtu. Z něho získává prostředky právě SÚRAO, ze kterých pak mimo jiné vyplácí příspěvky obcím.

Průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu by se měly podle plánu uskutečnit v sedmi oblastech. V letošním květnu rozhodl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) o tom, že průzkumy mohou být zahájeny v lokalitách: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť povolení po další lokalitu – Březový potok (Plzeňský kraj). O měsíc později dostala i poslední povolení pro oblast Hrádek (Vysočina). Obce a spolky se však snaží bránit průzkumným pracím prostřednictvím žalob.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..