Zaměstnanci společnosti Tennessee Valley Authority (TVA) dne 5. prosince začali do reaktoru druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar zavážet první ze 193 palivových souborů.

Watts-Bar
Jaderná elektrárna Watts Bar (zdroj: Tennessee Valley Authority)

Přípravy na zavážení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru začaly v listopadu letošního roku. Před samotným zakládáním do reaktoru byly palivové soubory uloženy do bazénu pro použité jaderné palivo.

Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar s tlakovodním reaktorem o výkonu 1165 MWe začala už v roce 1972, avšak v roce 1985 byly práce zastaveny. V té době byl blok dokončen z 55 %. V roce 2007 se společnost TVA rozhodla obnovit práce na výstavbě bloku, přičemž kontrakt na hlavní inženýrské a stavební práce udělila společnosti Bechtel.

Hlavní předprovozní testy bloku byly dokončeny v září letošního roku. Zkoušky potvrdily funkčnost automatických bezpečnostních systémů reaktoru, strukturální integrity kontejnmentu i jeho těsnost. V říjnu americký regulační úřad NRC vydal pro blok čtyřicetiletou provozní licenci, čímž otevřel cestu k zavezení paliva do reaktoru. Blok má podle plánů do provozu vstoupit na začátku roku 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..