Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) připravuje pokyny pro zpracování žádostí o rozšíření provozní doby reaktoru nad 60 let. Regulátor také schválil již šestou licenci týkající se prodloužení provozu pro zařízení na suché skladování použitého jaderného paliva, nacházející se v areálu jaderné elektrárny Prairie Island.

A file photograph shows the area round the Prairie Island nuclear plower plant near Red Wing, Minn. On Thursday, Xcel Energy officials reported a bleach leak at the plant, but said there was no public danger.
JE Prairie Island (zdroj: capitolchat.areavoices.com)

Komerční jaderné elektrárny jsou ve Spojených státech zpočátku licencovány k provozu na 40 let, což je časové období odrážející spíše amortizaci kapitálu než projektovou životnost reaktorů. Předpisy umožňují úřadu NRC prodloužit povolení k provozu na další dvacetileté období za podmínky, že je reaktor považován za bezpečný. K dnešnímu dni obnovil regulátor provozní licenci u 81 reaktorů, které jim umožní pracovat po dobu 60 let.

Úřad NRC se nyní připravuje na žádosti o rozšíření provozních licencí nad 60 let v rámci svého programu Subsequent Licence Renewal (SLR), aby umožnil reaktorům potenciální osmdesátiletou dobu provozu. Regulátor očekává, že první žádost obdrží – pro elektrárnu Surry, kterou vlastní firma Dominion Virginia Power – v roce 2019.

Nové návrhy dokumentů, jejichž oficiální názvy jsou: Generic Aging Lessons Learned for Subsequent License Renewal a Standard Review Plan for Subsequent License Renewal Applications for Nuclear Power Plants, popisují stárnoucí řídící programy přijatelné úřadem NRC pro provoz až na 80 let a jsou založeny na podobných dokumentech týkajících se prvního prodloužení licencí. Dokončené dokumenty stanoví metody a techniky přijatelné pro úřad NRC při zpracovávání žádostí obnovy v rámci programu SLR. Dále budou poskytovat užitečné informace pro držitele licencí elektráren například ohledně toho, jak mají připravit své žádosti.

Úřad NRC plánuje upořádat veřejná shromáždění k novým zásadám v měsíci lednu a únoru a bude přijímat veřejné připomínky do 29. února.

Obnova licence pro suché skladiště sudů v JE Prairie Island

Úřad NRC schválil čtyřicetileté obnovení licence pro suchý sklad s použitým jaderným palivem v jaderné elektrárně Prairie Island, kterou vlastní společnosti Northern States Power Co-Minnesota, jenž je dceřinou společností firmy Xcel Energy. Obnovení licence umožňuje provoz skladiště až do října roku 2053.

Původní dvacetiletá licence pro zařízení měla vypršet v roce 2013, avšak sklad mohl pokračovat v provozu v rámci pravidel „včasné obnovy“, na jejichž základě licence nevyprší do té doby, dokud zaměstnanci úřadu NRC aktivně přezkoumávají žádost. Společnost Northern States Power předložila svoji žádost o prodloužení provozu v roce 2011.

Antony Hsia, úřadující ředitel divize úřadu NRC pro nakládání s použitým palivem, řekl, že rozhodnutí o opětovném licencování skladovacího zařízení v JE Prairie Island bylo založeno na zjištění, že systémy používané v zařízení splňují normy úřadu NRC, a zařízení by mělo být schopné uložit bezpečně palivo v období rozšířené licence. „Inspekce nabyvatelem licence a úřadem NRC do budoucna zajistí, že případné účinky stárnutí budou řízeny tak, aby neměly vliv na schopnost kontejnerů chránit zaměstnance, veřejnost a životní prostředí,“ uvedl.

Použité palivo, je nejdříve ochlazeno v reaktorovém bazénu použitého paliva po dobu několika let a následně vyjmuto pro uskladnění do uzavřeného kontejneru, kde je obklopeno inertním plynem. Tyto kontejnery se obvykle skládají z ocelových válců, které zajišťují utěsněnost použitého paliva. Každý válec je obklopen další ocelí, betonem nebo jiným materiálem, který stíní pracovníky, životní prostředí a veřejnost před účinky ionizujícího záření. Zařízení konstruovaná a vyrobená pro dočasné skladování použitého paliva jsou ze strany úřadu NRC známá jako IFSI (samostatná instalace skladování použitého paliva – independent spent fuel storage installation).

Zařízení IFSI jsou licencována odděleně od jaderných elektráren a jsou považována za nezávislá, i když mohou být umístěna na místě dalšího zařízení licencovaného úřadem NRC. Zatímco americké jaderné elektrárny prodlužují svoji dobu provozu, bez federálního úložiště pro použité jaderné palivo, jsou tato zařízení životně důležitá pro uvolnění prostoru v reaktorových bazénech pro použité palivo. První licenci vydal úřad NRC suchému skladovacímu zařízení pro objekt v jaderné elektrárně Surry, a to roku 1986. Zařízení IFSI jsou nyní v provozu na 69 místech v USA.

Dva tlakovodní reaktory jaderné elektrárny Prairie Island zahájily svůj provoz v roce 1973, respektive 1974. Bloky jsou v současné době licencovány pro provoz až do roku 2033 a 2034 – poté, co úřad NRC udělil v roce 2011 dvacetileté prodloužení k jejich původní čtyřicetileté provozní licenci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..