Ve třetím bloku Jaderné elektrárny Dukovany byla dne 27. prosince po odstávce, která trvala více než tři měsíce, a kontrole svarů spuštěna řetězová štěpná reakce. Od dnešního dne by měl blok opět začít dodávat elektrickou energii do sítě. ČTK sdělil tuto informaci mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Z důvodu neplánované kontroly svarů nedodával blok elektřinu do sítě od 19. září. Do tohoto dne fungoval v dukovanské elektrárně pouze jeden ze čtyř jaderných bloků.

JB4ec98b_le2
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Mluvčí Bezděk dále uvedl: „Na přelomu roku budou v elektrárně v provozu bloky o celkovém výkonu 1000 megawattů.“ Zbývající dva výrobní bloky JE Dukovany budou mimo provoz i po Novém roce.

Kontroly svarů byly prováděny odborníky ve třech dukovanských blocích, neboť při prověrce dokumentace došlo ke zjištění nekvalitních rentgenových snímků. Během odstávky třetího reaktorového bloku byla zkontrolována dokumentace, která čítala 3 000 svarů. Nové rentgenové snímky pořízené za pomoci moderních nedestruktivních diagnostických metod byly pořízeny celkem u 1 330 svarů. Preventivní oprava proběhla u 237 svarů. Podle mluvčího Bezděka se jednalo hlavně o svary na impulsních a měřících trasách o malých průměrech.

Z důvodu kontrol svarů byl energetiky zastaven druhý blok JE Dukovany v noci na 18. září. Následující den byl odstaven i třetí výrobní blok. První blok, který byl plánovaně odstaven dne 28. srpna, měl být znovuspuštěn v závěru října. Neplánované odstávky využili energetici i ke kontrole lopatek parních turbín a také pro běžnou údržbu zařízení.

Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský se k věci vyjádřil takto: „Provedené kontroly a nová dokumentace svarů nám dávají potřebnou jistotu, kterou při provozování jaderné elektrárny sami vyžadujeme a která byla důvodem našeho rozhodnutí o odstavení bloku.“

Dokončení kontrol bylo energetiky oznámeno v noci v úterý 22. prosince. Závěrečné tlakové a pevnostní zkoušky následovalo zahájení postupného najíždění bloku. Přifázování první turbíny by mělo být podle plánu provedeno ještě dnes.

Skupina ČEZ v tomto měsíci požádala kvůli kontrolám svarů Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přerušení správního řízení k vydání nového povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany. Stávající desetileté povolení u tohoto bloku mělo skončit dne 31. prosince, na žádost firmy ČEZ však nakonec Státní úřad prodloužil jeho platnost o tři měsíce, tj. do 31. března 2016.

Celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 040 MW. Za plného provozu elektrárna pokrývá 20 % spotřeby elektřiny v Česku. Neplánované odstávky však výrazně poznamenaly produkci elektrické energie v tomto roce. Údaje na webových stránkách společnosti ČEZ uvádí, že JE Dukovany dodala do dnešního dne 12,45 TWh. Během celého minulého roku elektrárna vyrobila 15,37 TWh proudu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..