Švédský regulační úřad doporučil vládě, že provozovatelé čtyř jaderných bloků, které budou předčasné odstaveny – první dva bloky JE Oskarshamn a první dva bloky JE Ringhals – by měly platit vyšší poplatky za jaderný odpad, aby bylo zajištěno, že státní fond pro naložení s jaderným odpadem bude dostačující.

ringhals_0
JE Ringhlas (zdroj: powerplants.vattenfall.com)

V dopisu švédské vládě z 1. prosince letošního roku švédský regulační úřad Swedish Radiation Safety Authority (Strålsäkerhetsmyndigheten – SSM) uvedl, že letošní rozhodnutí společností OKG a Ringhals AB o předčasném uzavření jaderných bloků negativně ovlivnilo financování budoucích likvidací jaderných elektráren.

Společnost Vattenfall, která v jaderné elektrárně Ringhals vlastní 70,4% podíl, dříve v tomto roce oznámila, že zamýšlí předložit návrh na vyřazení prvních dvou bloků JE Ringhals z provozu už v letech 2018-2020, namísto původně zamýšleném termínu v roce 2025. Jako hlavní důvod uvedla klesající ziskovost a zvýšené náklady. V říjnu letošního roku pak firma potvrdila, že druhý blok JE Ringhals bude z provozu vyřazen v roce 2019, zatímco první blok elektrárny bude fungovat ještě o rok déle.

Rovněž v říjnu společnost OKG oznámila, že mezi lety 2017 až 2019 trvale odstaví první blok jaderné elektrárny Oskarshamn, přičemž druhý blok elektrárny již nebude restartován a bude vyřazen z provozu.

Annika Åström, vedoucí finančního oddělení regulačního úřadu SSM, uvedla: „Zkrácení provozu bloků oproti provozním licencím představuje výraznou změnu v předpokladech, které zformovaly základy pro rozhodnutí vlády o jaderných poplatcích na období mezi lety 2015-2017.“

V souladu s tím regulační úřad SSM navrhuje, aby byly poplatky pro společnost OKG zvýšeny ze současných 0,48 amerických centů za kilowatthodinu vyprodukované elektřiny na 0,78 centů. Úřad rovněž navrhuje, aby poplatky společnosti Ringhals AB byly také navýšeny, a to z 0,49 amerických centů za vyrobenou kilowatthodinu elektřiny na 0,64 centů.

Regulační úřad uvedl, že revidované poplatky byly určeny jednoduše rozdělením zbývajících finančních požadavků na očekáváné budoucí náklady na likvidaci elektráren. Úřad poznamenal, že o velikosti příspěvků obyčejně každé tři roky rozhoduje vláda.

V prosinci roku 2014 švédská vláda podpořila doporučení regulačního úřadu SSM na téměř zdvojnásobení poplatků, které musí jaderné společnosti platit ve prospěch národního jaderného účtu v období mezi lety 2015 až 2017.

Úřad SSM každé tři roky vyhodnocuje částku, kterou budou zdejší jaderní provozovatelé muset platit. Svá rozhodnutí zakládá částečně na odhadech švédské společnosti pro nakládání s vyhořelým jaderným palivem Svensk Karnbranslehantering AB (SKB).

Společnost SKB je odpovědná za nakládání se švédským jaderným odpadem. Kdokoliv, kdo má ve švédsku povolení k provozování jaderného zařízení, které generuje jaderné odpady, musí platit poplatky. Poplatky se tak vztahují i na vývojové a výzkumné aktivity. Jaderný fond bude následně použit k financování nakládání s radioaktivními odpady a na likvidaci vyřazených jaderných zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..