Skupina ČEZ získala prodloužení povolení k provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany až do konce března příštího roku. Desetileté povolení mělo tomuto jadernému bloku původně skončit letos dne 31. prosince. Do tohoto dne měla energetická společnost získat novou licenci, to se jí však nepodařilo. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nyní prodloužil povolení pro blok o tři měsíce. Informaci na dotaz ČTK potvrdila dne 18. prosince předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

index
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Drábová konkrétně uvedla: „Vydali jsme prodloužení platnosti stávajícího povolení do 31. března 2016.“ Do té doby by měla mít skupina ČEZ vyřízeny potřebné náležitosti, aby jí Státní úřad mohl pro první blok dukovanské elektrárny vydat nové povolení pro provoz. Podle Drábové se však jedná o procesní záležitost, která nemá nic společného se schopností JE Dukovany dodávat elektřinu.

O přerušení správního řízení pro vydání nového povolení k provozu prvního výrobního bloku JE Dukovany požádala skupina ČEZ dne 9. prosince. Jako důvod sdělila, že potřebuje více času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace. Zároveň podala k SÚJB žádost o prodloužení současného povolení. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk řekl ČTK, že kladné rozhodnutí úřadu bylo doručeno dne 18. prosince.

Kontroly svarů jsou prováděny odborníky u tří jaderných bloků JE Dukovany, neboť při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září z tohoto důvodu funguje v elektrárně pouze jeden ze čtyř výrobních bloků. Skupina ČEZ by podle mluvčího Bezděka chtěla do konce roku ukončit odstávku třetího bloku. Zbývající dva bloky dukovanské elektrárny budou odstaveny i po Novém roce.

Jaderná elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2 040 MW. Při plném provozu kryje 20 % celkové spotřeby elektrické energie v Česku. Podle původního projektu měla elektrárna pracovat 30 let, což je doba, která nyní končí. První dukovanský blok byl uveden do provozu v roce 1985. Poslední čtvrtý blok JE Dukovany byl spuštěn v červenci 1987. Nicméně skupina ČEZ usiluje o prodlužení životnosti této jaderné elektrárny. U jednotlivých bloků zatím firma žádala o nové povolení k provozu vždy po deseti letech.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..