Přestože oba bloky japonské jaderné elektrárny Sendai nacházející se v prefektuře Kagošima prošly novými bezpečnostními standardy a jsou dosud jedinými reaktory v zemi, které byly restartovány, jejich provozovatel, společnost Kyushu Electric Power Company, předložil k regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) žádost o provedení dodatečných úprav k dalšímu zvýšení bezpečnosti elektrárny.

p1-w1-sendai-plant-b-20140314
JE Sendai (zdroj: www.snipview.com)

Dne 17. prosince společnost Kyushu oznámila, že k regulačnímu NRA předložila žádost o změnu provozní licence reaktorů. Firma má totiž v úmyslu vybudovat v elektrárně „zařízení pro řešení specifických nehod“.

Společnost uvedla, že v reakci na nově zavedené bezpečnostní standardy představené v červnu roku 2013 postaví v elektrárně zařízení, které „bude mít schopnost zabránit poškození kontejnmentové nádoby reaktoru v případě, že dojde ke ztrátě chlazení reaktoru a jeho následnému poškození.“

Zařízení bude obsahovat aparát na snížení tlaku chladiva v reaktoru; snížení teploty uvnitř reaktoru a kontejnmentové nádoby; aparát na zamezení poškození kontejnmentové nádoby v důsledku nadměrného tlaku nebo výbuchu vodíku; dodatečný záložní zdroj energie; a řídící místnost pro ovládání v případě nouze.

Společnost Kyushu v jaderné elektrárně Sendai rovněž plánuje posílit energetickou infrastrukturu. Firma chce zdvojnásobit počet elektrických vedení vedoucích do elektrárny ze tří na šest a modernizovat rozvodnu velmi vysokého napětí s cílem zvýšit její spolehlivost.

Podle japonských revidovaných bezpečnostních standardů musí provozovatelé jaderných elektráren do pěti let od schválení inženýrského pracovního programu regulačním úřadem NRA realizovat určitá bezpečnost zlepšující opatření.

Inženýrský pracovní program společnosti Kyushu pro první a druhý blok jaderné elektrárny Sendai byl regulačním úřadem NRA schválen v březnu a v květnu letošního roku.

První blok jaderné elektrárny Sendai byl prvním japonským blokem, který se navrátil do provozu od září roku 2013. Stalo se tak v srpnu letošního roku, přičemž v říjnu byl do provozu uveden také blok druhý.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..