Centrum výzkumu Řež s.r.o. (CVŘ) dokončilo závěrečnou fázi dvouletého projektu s názvem Efektivní infrastruktura pro komercializaci VaV1). Hlavním cílem projektu podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace2) byly aktivity spojené s přípravou komercializace výsledků výzkumu vzniklých v této výzkumné organizaci.

Nastavené procesy a fungování vzniklé infrastruktury byly pilotně ověřeny na čtyřech vybraných interních výzkumných projektech, orientovaných na zvýšení bezpečnosti a efektivity provozu jaderných elektráren. „Zásadním úkolem bylo vytvořit fungující, jasně definovanou podpůrnou infrastrukturu schopnou provádět činnosti související s vyhledáváním a transferem technologií – ověřit komercializační potenciál, určit druh ochrany vytvořeného know-how a připravit individuální strategii komercializace produktu. V průběhu realizace projektu jsme mj. podali šest patentových přihlášek, sestavili jsme databázi průmyslových firem a dalších kontaktů důležitých pro komercializaci“, říká Ing. Naděžda Witzanyová manažerka projektu a ředitelka sekce Strategie a rozvoj výzkumu a infrastruktury CVŘ.

Pro realizaci projektu byl sestaven tým specialistů, schopný připravit individuální plán ochrany a následné komercializace výsledků výzkumu CVŘ. Ten zajistil prohloubení existujícího know-how z oblasti nakládání s duševním vlastnictvím a postupů potřebných pro úspěšnou komercializaci. Členové projektového realizačního týmu se zúčastnili řady odborných seminářů, školení a specializovaných tréninků v ČR i zahraničí. V rámci projektu byly uzavřeny tři smlouvy o spolupráci se zahraničními výzkumnými organizacemi, které se staly základem pro budoucí spolupráci v rámci Evropského výzkumného prostoru.

„Velmi nás potěšilo, že hodnotitelé ocenili kvalitu naší infrastruktury pro úspěšný transfer vědecko-výzkumných výsledků do aplikační sféry a rozhodli o poskytnutí podpory, která nám pomůže překlenout období mezi získáním výzkumného výsledku a jeho průmyslovou aplikací, kterému se ne náhodou říká „údolí smrti“, zdůraznila Ing. Witzanyová manažerka projektu. Rozhodnutí Technologické agentury České republiky poskytnout Centru výzkumu Řež v rámci programu Gama3) podporu čtyřletého projektu Komercializace výsledků VaV pro energetiku, který bude zahájen v lednu 2016, jen potvrdilo správnost zvolených postupů a kvalitu dosažených výsledků.

Zdroj: Tisková zpráva

1) http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=ED3.1.00%2F14.0322

2) Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), Oblast podpory 3.1 –
Komercializace výsledků výzkumných organizací a ochrana jejich duševního vlastnictví

3) https://www.tacr.cz/index.php/cz/programy/program-gama/gama-druha-verejna-soutez.html

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..