Firma AEM Technology dne 21. prosince uvedla, že dokončila svařovací operace na horní polovině tlakové nádoby reaktoru VVER-1200, která je určená pro druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets nacházející se v regionu Grodno. Společnost AEM Technology je dceřinou společností skupiny Atomenergomaš, jenž je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Ostrovets 1 vessel assembly - 460 (Atomenergomash)
Tlaková nádoba reaktoru VVER při procesu svařování (zdroj: World Nuclear News)

Při svařovacím procesu, který trval více než 15 dní, byla reaktorová nádoba zahřána na teploty vyšší než 200 °C. Po dokončení procesu byla celá komponenta následně zahřána na teplotu kolem 300 °C, aby materiál, ze kterého je vyrobena, získal správné mechanické vlastnosti, uvedla společnost AEM.

Reaktorová nádoba je vertikální válcovitá komponenta s eliptickou základnou. Uvnitř nádoby je umístěna aktivní zóna a další vnitřní zařízení. Vrchní část tlakové nádoby reaktoru je hermeticky uzavřena víkem, které v sobě obsahuje pohon regulačních tyčí a monitorovací i ochranný systém.

Horní část tlakové nádoby reaktoru obsahuje otvory pro přívod chladiva primárního okruhu, pro systém nouzového chlazení a pro systém odtlakování okruhu, uvedla firma AEM.

Náklady na výrobu zařízení běloruské jaderné elektrárny Ostrovets se odhadují na 3 miliardy dolarů, prohlásil podle serveru Nuclear.Ru Anatoly Bondar, hlavní inženýr společnosti SE Belarusskaya NPP, na tiskové konferenci, která se konala dne 18. prosince letošního roku.

Mikhail Mikhadyuk, náměstek běloruského ministra energetiky, dodal, že počátek rozsáhlé instalace zařízení bloku je naplánován na příští rok.

První blok jaderné elektrárny Ostrovets má podle plánů do provozu vstoupit v listopadu roku 2018, zatímco druhý blok má být spuštěn v červenci roku 2020. Celkový výkon elektrárny po dokončení dosáhne 2340 MWe. Žádost o stavební povolení pro elektrárnu předložilo oddělení pro jaderné elektrárny Ministerstva energetiky k regulačnímu úřadu Gosatomnadzor v prosinci roku 2011.

Přípravné práce na staveništi prvního bloku probíhaly během roku 2012, přičemž jako hlavní dodavatel zde byla vybrána ruská společnost VNIPIET. Přípravné práce na staveništi druhého bloku začaly v září roku 2013. Samotná výstavba prvního bloku, za což se bere začátek odlévání konstrukčního betonu, začala v listopadu roku 2013, přestože plná stavební licence byla pro elektrárnu vydána až v dubnu roku 2014. Stavební licence pro základní desku druhého bloku byla vydána Ministerstvem energetiky v únoru 2014, přičemž výstavba začala v květnu téhož roku – o několik měsíců napřed oproti původním plánům.

V říjnu letošního roku ruský těžký strojírenský podnik Atommaš oznámil, že dokončil výrobu první tlakové nádoby reaktoru pro jadernou elektrárnu Ostrovets. Jedná se o první reaktorovou nádobu, kterou podnik vyrobil po téměř třicetileté přestávce. V roce 2012 se společnost Atommaš stala součástí ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..