Pokud výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE) dokončí rozestavěný třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce, Slovensko by mělo využít opci na zvýšení svého podílu ve firmě. Tuto informaci uvedl dne 21. prosince ministr hospodářství Vazil Hudák. Definitivní rozhodnutí však učiní až příští vláda, která bude ustanovena z březnových parlamentních voleb. Dokončení jaderné elektrárny Mochovce se očekává za více než dva roky.

MochovceX
JE Mochovce (zdroj: www.chv-praha.cz)

Minulý týden se Slovensko dohodlo s italským koncernem Enel, že dostane opci na 17 % akcií SE. Koncern Enel vlastní v podniku SE 66 % akcií. Část svého podílu Enel v největším výrobci elektřiny v zemi pod Tatrami prodává české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH). V případě využití opce by slovenská vláda zvětšila svůj 34% podíl v SE a získala by nad podnikem kontrolu.

Hudák dne 21. prosince novinářům sdělil: „Pokud se podaří dokončit a dostat dva reaktory (Mochovců) do stavu, že budou moci být spuštěny, pro stát by bylo výhodné, aby vstoupil do transakce.“ Ministr dále dodal, že k právně závaznému memorandu mezi Slovenskem a společností Enel se připojí i skupina EPH. Prostřednictvím memoranda zástupci slovenského státu také získali silnější vliv na rozhodování orgánů SE.

Skutečnost, že skupina EPH přistoupí k memorandu, byla 21. prosince potvrzena mluvčím firmy Danielem Častvajem. V tiskové zprávě mluvčí označil jako prioritní dokončení akvizice, efektivnější fungování podniku SE a podporu společnosti Enel při dokončování třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Možné scénáře majetkového uspořádání podniku SE po spuštění nových bloků však EPH rozebírat nechce. Mluvčí pouze dodal: „Ale praxe již ukázala, že na Slovensku umíme najít efektivní schémata řízení firem, která jsou akceptovatelná jak pro EPH, tak výhodná pro stát.“

Skupina EPH v pátek 18. prosince oznámila, že podepsala dohodu o koupi podílu společnosti Enel v podniku SE. Hodnota transakce činí 750 milionů euro (přes 20 miliard korun). Samotný prodej se uskuteční ve dvou fázích a bude mu předcházet převod celého podílu 66 % akcií podniku SE na nově vzniklou společnost HoldCo.

Právě od společnosti HoldCo by v případě uplatnění opce koupilo Slovensko 17% podíl akcií podniku SE. Cenu tohoto podílu podepsané memorandum podle ministra Hudáka neupravuje. Hodnota by měla být závislá na tržních cenách elektřiny a na samotném dokončení elektrárny v Mochovcích.

Slovenské bude moct využít opci na zvýšení svého podílu v podniku SE do šesti měsíců od vydání příslušných povolení na třetí a čtvrtý blok JE Mochovce. Celková kapacita obou bloků dosáhne 942 MW. Čtvrtý výrobní blok by měl být podle Hudáka dokončen na jaře 2018. Podle dřívějších informací se počítalo, že bude tento blok dokončen o rok dříve.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích byla zahájena už v roce 1987. Z důvodu nedostatečných financí však došlo později k pozastavení prací a jejich obnovení provedla až společnost Enel v roce 2008. Původní dokončení bloků bylo očekáváno v letech 2012 až 2013. Zároveň došlo k výraznému zvýšení rozpočtu. Současná levicová vláda premiéra Robera Fica společnost Enel za průběh dostavby jaderné elektrárny v Mochovcích opakovaně kritizovala. Elektrárna se nachází přibližně 30 kilometrů od Nitry.

Instalovaný výkon elektráren, které vlastní společnost Slovenské elektárne, činí přibližně 4 521 MW. Díky tomu je společnost lídrem ve výrobě elektřiny na Slovensku. Podnik v loňském roce při tržbách 2,47 miliardy euro (66,8 miliardy korun) vygeneroval čistý zisk 170 milionů euro.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..