Turecký plynovod Stream a výstavba turecké jaderné elektrárny Akkuyu zatím nejsou na listu sankcí vůči Turecku.

akkuyu
Vizualizace JE Akkuyu (zdroj: www.sigmalive.com)

Ruský státní dekret zvláštních ekonomických opatření proti Turecku, který byl vydán dne 1. prosince, neobsahuje žádná opatření v oblasti energetiky. Nicméně ruský ministr energetiky Alexander Novak dne 3. prosince oznámil, že turecký projekt plynovodu Stream byl zrušen, projekt turecké jaderné elektrárny Akkuyu zatím pozastaven nebyl.

Před několika dny ruský ministr ekonomického vývoje Alexej Uljukajev naznačil, že projekt tureckého plynovodu Stream i jaderné elektrárny Akkuyu by mohl být zmražen či dokonce úplně zrušen, a to v rámci ekonomických opatření vůči Turecku. Uvedl, že vzhledem k tureckým hrozbám, které následovaly sestřelení ruského letadla na hranici Turecka se Sýrií, budou takováto opatření navrhována. Ruští vládní činitelé rovněž předloží návrhy na podporu ruských společností, které budou těmito opatřeními zasaženy.

V květnu roku 2010 podepsalo Turecko s Ruskem mezivládní dohodu o výstavbě a provozu jaderné elektrárny, která se má nacházet nedaleko města Akkuyu na pobřeží Středozemního moře. V roce 2013 byly podepsány první kontrakty na přípravné práce na budoucím staveništi elektrárny. Ve stejném roce byl pro projekt předložen také posudek vlivu elektrárny na životní prostředí, který vypracovala ruská společnost Akkuyu NGS. Podle Fuada Akhundova, generálního ředitele společnosti Akkuyu NGS, investovala společnost do projektu již více než 3 miliardy dolarů, přičemž má zajištěné financování až do roku 2017.

V případě turecké jaderné elektrárny Akkuyu se ruský parlament rozhodl nechat otázku zmražení projektu na ruské státní jaderné korporaci Rosatom. Dne 1. prosince státní duma (dolní komora ruského parlamentu) hlasovala proti návrhu, díky kterému by měla energetická komise dolní komory parlamentu zkoumat možnost zmrazení výstavby jaderné elektrárny Akkuyu. Jurij Lipatov, člen energetické komise, uvedl, že věc prodiskutoval s vedením jaderné korporace Rosatom. Poznamenal, že federální rozpočet pro rok 2016 nepočítal s žádným financováním projektu jaderné elektrárny Akkuyu a rozhodnutí o pokračování projektu by tak měla učinit samotná společnost Rosatom. „V zájmu ušetření dříve investovaných finančních prostředků nás Rosatom požádal, abychom veřejně nezasahovali do finanční stránky projektu,“ uvedl.

Ministr Uljukajev novinářům ve stejný den řekl: „Rozhodnutí ruské vlády pozastavit činnost rusko-turecké mezivládní komise (Russian-Turkish Intergovernmental Commission – IGC) automaticky neznamená pozastavení velkých investičních projektů, jako je turecký plynovod Stream či jaderná elektrárna Akkuyu. Takováto rozhodnutí budou provedena samotnými hospodářskými subjekty (Rosatomem a Gazpromem), avšak dosud můžeme říci, že se s těmito projekty počítá,“ uvedl před několika dny Uljukajev.

Během několika minulých týdnů ještě před incidentem sestřelení ruského letounu byly plány jaderné elektrárny Akkuyu napospas národní i mezinárodní politice, turecké výhružky o zrušení projektu střídaly prohlášení o podpoře výstavby. Na počátku října, po rozhodnutí Ruska zapojit se do leteckých náletů na pozice Islámského státu v Sýrii, turecký prezident Tayyip Erdogan vyhrožoval, že Turecko zastaví projekt plynovodu i jaderné elektrárny s tím, že Turecko může zemní plyn odebírat i od jiných států a že jiné země mu rovněž mohou pomoci s výstavbou první jaderné elektrárny. Nicméně o deset dní později turecký ministr energetiky Ali Riza Alaboyun uvedl, že poznámky prezidenta Erdogana byly špatně vyloženy a že Turecko nemá s Moskvou žádné spory ohledně energetiky. O měsíc později Rusko prohlásilo, že Turecko patří mezi jedny z nejvýznamnějších partnerů Ruska v oblasti energetiky.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..