Rusko a Bangladéš se údajně dohodly na investici 12,65 miliardy dolarů do projektu výstavby dvou jaderných bloků o výkonu 1200 MWe v jaderné elektrárně Rooppur. Podle agentury Reuters byla dohoda podepsána dne 25. prosince bangladéšským regulačním úřadem Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC) a ruskou státní jadernou korporací Rosatom.

rooppur-nuclear-power-plant
Vizualizace JE Rooppur (zdroj: energybangla.com)

Kamrul Islam Bhyian, mluvčí bangladéšského Ministerstva pro vědu a technologie, tiskové agentuře Reuters uvedl, že Rusko bude projekt financovat z více než 90 % prostřednictvím mezistátní půjčky s úrokovou sazbou 1,75 %. Podle mluvčího Bhyiana pak má Bangladéš dluh splácet po dobu 28 let s desetiletým odkladem.

Přípravné práce v lokalitě Rooppur mají začít na počátku příštího roku. První blok by měl do provozu vstoupit v roce 2022, druhý blok pak začne elektřinu vyrábět o rok později. Podle dohody bude Rosatom první rok po vstoupení do komerčního provozu elektrárnu provozovat a následně ji předá bangladéšským autoritám. Podle zprávy ponese Rosatom první rok veškeré náklady na palivo.

Zástupce bangladéšského Ministerstva pro vědu a technologie Anwar Hossain na počátku tohoto měsíce uvedl, že země plánuje v lokalitě Rooppur postavit jadernou elektrárnu s ruskými reaktory, jejichž design obsahuje postfukušimské bezpečnostní prvky. Tyto prvky zahrnují i pasivní bezpečnostní systém, který v případě krizové situace uchladí odstavený reaktor po dobu minimálně 72 hodin. Plánovaná životnost nových bloků se uvádí 60 let s možností dvacetiletého prodloužení, podotkl Hossain, který vedl delegaci na technickou prohlídku ruské jaderné elektrárny Novovoroněž, jenž se konala mezi 1. a 3. prosincem letošního roku.

Základní kámen elektrárny byl v lokalitě Rooppur položen v říjnu roku 2013 poté, co byl podepsán předběžný kontrakt na výstavbu první bangladéšské jaderné elektrárny. Kontrakt podepsal prezident společnosti NIAEP-ASE Valerij Limarenko a předseda bangladéšského regulačního úřadu BAEC Abu Sayed Mohammed Firoz. Tato smlouva byla technickou dohodou pokrývající návrhovou fázi projektu, která podle očekávání zabrala 2 roky. Dohoda se rovněž týkala vytvoření základů pro získání potřebných licencí před samotným zahájením výstavby elektrárny.

Dva reaktory v lokalitě Rooppur budou založeny na modifikované verzi projektu NPP-2006 VVER s tlakovodními reaktory VVER-1200 navrženými výhradně pro tuto lokalitu ležící na východním břehu řeky Gangy asi 160 kilometrů od města Dhaka. V mezivládní dohodě z roku 2011 Rusko souhlasilo s poskytnutím 500 milionů dolarů na financování přípravných prací včetně technických průzkumů s tím, že je připraveno Bangladéši poskytnout další půjčky na financování výstavby.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..