Sobota, 31 října
Shadow

Projekt MBIR spojí české firmy z oblasti jaderné energetiky

Čeští vývojáři jaderných technologií se rozhodli založit přípravný výbor, který usnadní jejich účast na projektu víceúčelového rychlého výzkumného reaktoru MBIR, který buduje státní korporace Rosatom ve městě Dimitrovgrad. Společně s tímto reaktorem má vzniknout i Mezinárodní výzkumné centrum MBIR, které bude zkoumat konstrukční materiály, různé chladicí látky a testovat nové druhy jaderného paliva.

MBIR_Landscape 460
Umělecká představa o podobě budov budoucího reaktoru MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)

Iniciátory spojení firem se staly české společnosti, které již s korporací Rosatom v rámci tohoto projektu spolupracují. Firmy EGP INVEST z Uherského Brodu a Energovýzkum z Brna projektovaly strojovnu budoucího reaktoru.

Podle slov Petra Sláčaly, ředitele společnosti EGP INVEST, účast na tomto mezinárodním projektu představuje pro české firmy jedinečnou příležitost a může být zajímavá pro širší okruh společností. Sláčala řekl, že jedním z potenciálních účastníků projektu MBIR je například i firma Doosan Škoda Power.

Vytvoření přípravného výboru vyhovuje rovněž Státní energetické koncepci České republiky a celostátnímu plánu rozvoje jaderné energetiky v Česku.

Pro informaci:

MBIR je víceúčelový výzkumný reaktor na bázi rychlých neutronů se sodíkovým chladivem a o výkonu 150 MWt. V září 2015 se konalo slavnostní lití prvního betonu do základů hlavní budovy reaktoru v areálu ústavu NIIAR, který se zabývá výzkumem jaderných reaktorů, nachází se ve městě Dimitrovgrad a patří do Rosatomu. Reaktor má být uveden do provozu v roce 2020. Tento reaktor je nejvýkonnějším sodíkovým výzkumným reaktorem mezi provozovanými i plánovanými reaktory tohoto typu.

V České republice existují dva výzkumné reaktory v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 34 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..