Čeští vývojáři jaderných technologií se rozhodli založit přípravný výbor, který usnadní jejich účast na projektu víceúčelového rychlého výzkumného reaktoru MBIR, který buduje státní korporace Rosatom ve městě Dimitrovgrad. Společně s tímto reaktorem má vzniknout i Mezinárodní výzkumné centrum MBIR, které bude zkoumat konstrukční materiály, různé chladicí látky a testovat nové druhy jaderného paliva.

MBIR_Landscape 460
Umělecká představa o podobě budov budoucího reaktoru MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)

Iniciátory spojení firem se staly české společnosti, které již s korporací Rosatom v rámci tohoto projektu spolupracují. Firmy EGP INVEST z Uherského Brodu a Energovýzkum z Brna projektovaly strojovnu budoucího reaktoru.

Podle slov Petra Sláčaly, ředitele společnosti EGP INVEST, účast na tomto mezinárodním projektu představuje pro české firmy jedinečnou příležitost a může být zajímavá pro širší okruh společností. Sláčala řekl, že jedním z potenciálních účastníků projektu MBIR je například i firma Doosan Škoda Power.

Vytvoření přípravného výboru vyhovuje rovněž Státní energetické koncepci České republiky a celostátnímu plánu rozvoje jaderné energetiky v Česku.

Pro informaci:

MBIR je víceúčelový výzkumný reaktor na bázi rychlých neutronů se sodíkovým chladivem a o výkonu 150 MWt. V září 2015 se konalo slavnostní lití prvního betonu do základů hlavní budovy reaktoru v areálu ústavu NIIAR, který se zabývá výzkumem jaderných reaktorů, nachází se ve městě Dimitrovgrad a patří do Rosatomu. Reaktor má být uveden do provozu v roce 2020. Tento reaktor je nejvýkonnějším sodíkovým výzkumným reaktorem mezi provozovanými i plánovanými reaktory tohoto typu.

V České republice existují dva výzkumné reaktory v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 34 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..