Švýcarský jaderný regulační úřad znovu potvrdil opatření, která musí společnost BKW splnit, aby její jaderná elektrárna Mühleberg mohla být provozována až do roku 2019.

muhleberg-38592594
JE Mühleberg (zdroj: www.swissinfo.ch)

Přestože společnost BKW měla pro jadernou elektrárnu Mühleberg neomezenou provozní licenci, na konci roku 2013 oznámila, že elektrárna bude odstavena už v roce 2019, namísto v původně plánovaném roce 2022. Jako hlavní důvod uvedla nejistoty v politických a regulačních trendech. Jednobloková jaderná elektrárna Mühleberg o výkonu 372 MWe svoji první elektřinu vyrobila v roce 1972.

V lednu švýcarský regulační úřad Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) předběžně schválil úpravy navrhované společností BKW pro zachování provozu JE Mühleberg. V té době však regulátor uvedl, že zprávu o úpravách poskytl Federální komisi pro jadernou bezpečnost (Federal Nuclear Safety Commission – NSC), která mu měla ještě před vyhlášením formálního rozhodnutí poskytnout druhý pohled na věc.

Po schválení úprav ze strany komise NSC vydal švýcarský regulační úřad ENSI svoje finální rozhodnutí, ve kterém znovu potvrzuje schválení požadavků na úpravu elektrárny.

Během každoročního přezkumu bezpečnosti jaderné elektrárny Mühleberg si regulační úřad ENSI u společnosti BKW vyžádal nedestruktivní zkoušky reaktorové nádoby. Úřad rovněž nastavil technická kritéria pro nalezené vady v materiálu reaktorové nádoby, která nesmí být překročena. Na základě současných poznatků regulační úřad ENSI nepředpokládá, že by vady v tlakové nádobě reaktoru těchto limitů dosáhly do roku 2019, kdy je naplánováno trvalé odstavení elektrárny z provozu.

Po společnosti BKW se rovněž požaduje modernizace havarijních chladících čerpadel, instalace nového nouzového chladicího systému reaktoru a posílení chladicího systému bazénu s použitým jaderným palivem. Společnost BKW uvedla, že implementací těchto bezpečnostních opatření předčí bezpečností rezervy požadované regulačním úřadem ENSI.

Zástupce ředitele úřadu ENSI Georg Schwarz v reakci na rozhodnutí úřadu uvedl: „Tato opatření zajistí, že v jaderné elektrárně Mühleberg bude zachována vysoká úroveň bezpečnosti až do konce jejího provozu na konci roku 2019.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..