Britský úřad pro vyřazování jaderných zařízení z provozu Nuclear Decommissioning Authority (NDA) dne 30. prosince 2015 oznámil, že poslední provozovaný reaktor typu Magnox v prvním bloku britské jaderné elektrárny Wylfa byl trvale odstaven. Blok elektřinu vyráběl o pět let déle, než se původně plánovalo.

_66945312_wylfa_bay_getty
JE Wylfa (zdroj: www.bbc.co.uk)

Oba bloky jaderné elektrárny Wylfa měly být z provozu vyřazeny na konci roku 2012, avšak společnost Magnox Ltd – která bloky provozuje jménem jejich majitele, kterým je úřad NDA – se rozhodla, že druhý blok elektrárny odstaví už v dubnu roku 2012, aby první blok elektrárny mohl zůstat v provozu o něco déle s cílem plně využít stávající zásoby paliva, které již není vyráběno. V září roku 2014 britský regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) schválil poslední pravidelnou bezpečnostní revizi bloku a povolil provoz reaktoru až do konce roku 2015.

Stuart Law, ředitel jaderné elektrárny Wylfa, v prohlášení úřadu NDA uvedl, že uzavření elektrárny bude „bezpečným a důstojným ukončením výroby elektřiny v jaderné elektrárně Wylfa a nakonec i provozu jaderných reaktorů typu Magnox.“

„Jaderná elektrárna Wylfa nacházející se na ostrově Anglesey byla poslední a největší z flotily 11 britských jaderných elektráren založených na revolučních reaktorech Magnox, které daly britským vědcům globální náskok ve světovém závodě o výrobu elektřiny z jádra,“ napsal úřad NDA.

„Již v roce 1956 britský národ slavil začátek nového atomového věku, když britská královna otevřela úplně první jadernou elektrárnu s reaktorem typu Magnox v lokalitě Calder Hall nacházející se v hrabství Cumbria. Její výkon o hodnotě 190 MWe tehdy stačil na pokrytí spotřeby 200 000 domovů. Když byla v roce 1971 uvedena do provozu jaderná elektrárna Wylfa, stala se se svým výkonem 1000 MWe nejvýkonnější jadernou elektrárnou na světě. Její výkon tehdy zvládl pokrýt až 40 % energetických potřeb Walesu,“ podotkl úřad NDA.

„O téměř 45 let později se zaměstnanci elektrárny shromáždili při příležitosti trvalého odstavení reaktoru prvního bloku, který se tak připojil k druhému bloku, jenž byl z provozu vyřazen před třemi lety. Pětileté prodloužení provozu prvního bloku elektrárny bylo možné jen díky inovativním metodám přenosu částečně použitého paliva z reaktoru druhého bloku do reaktoru pracujícím v bloku číslo 1,“ uvedl NDA. Výroba jaderného paliva pro reaktory typu Magnox byla ukončena v roce 2008.

„Jaderná elektrárna Wylfa měla být původně odstavena v roce 2010, avšak díky průkopnickému procesu Inter-Reactor Fuel Transfer (IRF proces) schválil regulační úřad prodloužení provozu elektrárny o dalších 5 let.“

Kombinované dodatečné příjmy z pětiletého prodloužení provozu jaderné elektrárny Wylfa a ze čtyřletého prodloužení provozu jaderné elektrárny Oldbury dosáhly částky kolem 1 miliardy liber, která bude použita na vyřazení elektráren z provozu a jejich následnou sanaci, oznámil úřad NDA. Poslední transport použitého jaderného paliva ze dvou bloků o výkonu 217 MWe jaderné elektrárny Oldbury do lokality Sellafield je naplánován na počátek příštího roku. V tuto dobu začne program vyvážení použitého jaderného paliva také na prvním bloku jaderné elektrárny Wylfa.

John Clarke, generální ředitel úřadu NDA, uvedl: „Jsem hrdý na inovativní práce našeho týmu, které byly provedeny na prodloužení provozu prvního bloku jaderné elektrárny Wylfa. Nyní však přišel čas na trvalé odstavení reaktoru a na přejití do fáze likvidace elektrárny.“

Na druhém bloku již nyní probíhá proces odstraňování použitého jaderného paliva a jeho transport do lokality Sellafield, kde bude přepracováno. Proces odstraňování použitého jaderného paliva z prvního bloku elektrárny má podle plánu začít začátkem léta roku 2016, přičemž poslední použité palivo má být z lokality odvezeno na konci roku 2018. Úplné dokončení likvidačních prací zabere podle úřadu NDA několik desítek let.

Na druhém bloku jaderné elektrárny Oldbury nacházející se v Gloucestershire byl nedávno dokončen proces odstraňování použitého jaderného paliva. Proces, který zahrnoval vyvezení více než 52 000 palivových elementů ze dvou bloků s reaktory typu Magnox zde začal na počátku roku 2013. Tento proces je jednou z klíčových součástí likvidace elektrárny. Zahrnuje vyjmutí jaderného paliva z reaktorů a následně i skladovacích bazénů, jejich umístění do přepravních kontejnerů a následný transport do lokality Sellafield, kde bude použité jaderné palivo přepracováno. Celkově se v jaderné elektrárně Oldbury v době jejího vyřazení z provozu nacházelo 52 060 použitých jaderných palivových elementů, každý o délce 1,1 metru.

Odstranění všech 25 826 palivových elementů z první bloku jaderné elektrárny Oldbury bylo dokončeno 11. srpna letošního roku. Blok svoji činnost ukončil v únoru roku 2012 po téměř 44 letech komerčního provozu. Druhý blok elektrárny byl uzavřen v červenci roku 2011. Poslední palivový element byl z druhého bloku odstraněn 4. října. Odstranění použitého jaderného paliva z obou bloků jaderné elektrárny Oldbury, kterou vlastní úřad NDA, bylo dokončeno o tři měsíce dříve než se plánovalo.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..