Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) dokončila zakládání všech 193 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar. Nyní bude na tomto tlakovodním reaktoru postupně navyšován výkon až na nominálních 1165 MWe. Během tohoto procesu proběhne na bloku ještě celá řada výkonnostních testů.

135690-bechtel-watts-bar-2-power-plant-cooling-towers-2003
JE Watts Bar (zdroj: www.bechtel.com)

Přípravy na zakládání paliva do aktivní zóny reaktoru začaly v listopadu letošního roku, kdy byly palivové soubory umístěny do bazénu pro použité jaderné palivo a připraveny pro přesun do reaktoru. Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar začala roku 1972, avšak v roce 1985 byly stavební činnosti zastaveny. Tehdy byl blok dokončen asi z 55 %. Práce na výstavbě bloku obnovila společnost TVA v roce 2007, přičemž hlavní inženýrské a stavební práce zadala společnosti Bechtel.

Předprovozní testy byly na bloku dokončeny v září letošního roku. Hlavním úkolem těchto zkoušek bylo potvrdit funkčnost automatických bezpečnostních prvků reaktoru a strukturální integritu kontejnmentu včetně jeho schopnosti zabránit uniku radioaktivních materiálů do okolí. Čtyřicetiletou provozní licenci vydal pro blok americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) v říjnu letošního roku. Do komerčního provozu by měl blok vstoupit počátkem roku 2016.

Pokrok byl rovněž zaznamenán při výstavbě čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle nacházející se ve státě Georgia. Dokončena zde byla instalace všech tří prstenců kontejnmentové nádoby. Čtvrtý blok bude v pořadí druhým blokem v elektrárně, který bude obsahovat reaktor AP1000 společnosti Westinghouse. Kontejnmetová nádoba, v níž je samotný reaktor umístěn, se skládá ze spodní hlavy, tří prstenců a vrchní hlavy neboli kopule. Spodní hlava kontejnmentové nádoby čtvrtého bloku JE Vogtle byla na své místo instalována v květnu roku 2014. Po dokončení bude mít kontejnment na výšku impozantních 60 metrů, přičemž jeho průměr bude dosahovat téměř 40 metrů.

Výstavba čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v listopadu roku 2013, osm měsíců poté, co byla zahájena výstavba třetího bloku elektrárny. V současné době se očekává, že třetí blok JE Vogtle do provozu vstoupí v roce 2019, čtvrtý blok jej bude následovat o rok později. Bloky jsou stavěny konsorciem společností Westinghouse, CB&I/Stone a Webster. Na stavbu dohlíží společnost Southern Nuclear, která bude po dokončení elektrárnu provozovat jménem vlastníků, jimiž jsou společnosti: Georgia Power (45.7%), Oglethorpe Power Corporation (30%), Municipal Electric Authority of Georgia (22.7%) a Dalton Utilities (1.6%).

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..