Na reaktoru BN-800 v ruské Bělojarské jaderné elektrárně bylo zahájeno energetické spouštění, což znamená, že do rozvodné sítě začaly proudit první kilowatthodiny elektřiny vyrobené tímto reaktorem díky štěpení uranu pomocí rychlých neutronů. Jde o poslední fázi spouštění a testování jaderného bloku před tím, než bude oficiálně prohlášen za komerčně provozovaný.

bn800-panorama_0
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Spouštění reaktoru BN-800 má význam nejenom pro společnost Rosenergoatom, která jej bude provozovat, pro Rosatom, který tak rozšiřuje své zkušenosti s technologiemi rychlých reaktorů, ale také pro celý svět, neboť půjde o nejvýkonnější provozovaný rychlý energetický reaktor. Jde o poslední stupeň vývoje reaktorů řady BN, který má být v polovině příštího desetiletí završen komerčním reaktorem BN-1200.

Společně s reaktorem BN-350, který byl postaven v kazašském Aktau, aby tam desítky let vyráběl elektřinu a odsoloval mořskou vodu pro průmysl a domácnosti, a svým bělojarským předchůdcem BN-600 slouží reaktor BN-800 pro postupné odladění technologií sodíkem chlazených reaktorů. Podobný vývoj probíhá také ve Francii, Spojených státech a Japonsku, avšak většina z tamních sodíkových reaktorů je dlouhodobě odstavena nebo jsou okolo jejího dalšího provozu otazníky. Po uvedení reaktoru BN-800 do komerčního provozu půjde o nejvýkonnější provozovaný rychlý reaktor na světě.

„Předchozí energetický blok s reaktorem podobného typu byl uveden do provozu před 35 lety, dalo by se říci v minulém století. Šlo o BN-600, třetí blok Bělojarské jaderné elektrárny. Reaktor BN-800 byl postaven za zcela jiných podmínek a považuji tedy jeho spuštění za mimořádný úspěch, který byl na tomto poli zaznamenán. Podíl na něm náleží jak projektantům, stavitelům, montérům, výrobcům, tak údržbářům a obsluze,“ řekl Andrej Petrov, generální ředitel Rosenergoatomu.

K zahájení dodávky elektřiny do sítě reaktorem BN-800 došlo 10. prosince v 21:21 místního času (16:21 středoevropského). Aby toho bylo možno dosáhnout, najel reaktor na 25 % svého nominálního výkonu, který činí 864 MWe, a turbína K-800-130/3000 se roztočila s frekvencí 3000 otáček za minutu. Elektrogenerátor se synchronizoval s přenosovou sítí a výkon reaktor mohl být zvýšen na 35 %.

„Byla zahájena nová etapa životního cyklu této jaderné elektrárny a budeme od ní počítat její budoucí výročí. Ale neznamená to, že by tím bylo spouštění dokončeno, nejdříve musíme výkon postupně zvýšit na 50 %, sledovat parametry elektrárny během zkušebního provozu za sníženého výkonu a až pak budeme moci dosáhnout plného výkonu. Takže je před námi stále ještě hodně práce, avšak nejvýznamnější milník již máme za sebou,“ přiblížil průběh spouštění Ivan Sidorov, ředitel Bělojarské jaderné elektrárny.

Reaktor BN-800 má také zásadní význam pro uzavírání palivového cyklu. Bude používat směsné jaderné palivo (také MOX z angl. mixed oxide fuel), které je vyráběno s využitím použitého paliva z tlakovodních reaktorů. Bude tedy obsahovat směs oxidu uraničitého a plutoničitého. K přednostem rychlých reaktorů patří především to, že dokáží energeticky využít i další nuklidy oproti klasickým tlakovodním reaktorům (včetně plutonia, uranu 238 a některých štěpných produktů s velmi dlouhým poločasem rozpadu). Zůstane tak podstatně menší objem radioaktivního odpadu, který bude nutno izolovat od životního prostředí, a to jen několik staletí na rozdíl od desetitisíců let, které jsou potřeba v případě použitého paliva z tlakovodních reaktorů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..