Ve dnech 30. listopadu a 1. prosince probíhalo v Budapešti mezinárodní fórum, na němž se setkali evropští dodavatelé pro jadernou energetiku. Pořadatelem byla ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom, která touto cestou hledá nové dodavatelské firmy.

DSC_0479_Pokorný_ZAT_1024
Martin Pokorný ze společnosti ZAT, prezentoval řídicí systémy, které tato společnost vyvíjí a vyrábí pro jadernou energetiku. (Foto Atominfo.cz)

Místem konání šestého ročníku tohoto fóra byla zvolena Budapešť v souvislosti s jedinou maďarskou jadernou elektrárnou Pakš. Jsou zde provozovány čtyři bloky s reaktory typu VVER-440, přičemž první dva již překročily svou 30letou projektovou dobu životnosti a mají povolení k tomu, aby byly v provozu dalších 20 let. Další dva bloky mají licenci zatím do roku 2016 a 2017 s tím, že žádost o prodloužení provozu třetího bloku již byla podána k regulačnímu úřadu. Zařízení pro primární okruh těchto čtyř bloků bylo vyrobeno v plzeňském závodě firmy Škoda (dnes Škoda JS).

V této lokalitě má začít v roce 2018 výstavba dvou nových bloků s pokročilými reaktory VVER-1200. Jde o evoluční verzi reaktorů VVER-1000, které známe například z českého Temelína. Zásadní modernizací prošly například bezpečnostní systémy, u nichž byla posílena pasivní role. Elektrárna je díky tomu schopna podstatně lépe reagovat na vnější události, které by ohrožovaly její bezpečnost, a to i za extrémních situací. Pokud by například byla kompletně odříznuta od elektrické sítě, došlo by k automatickému uvedení do chodu chladicího systému, který by v tomto případě odváděl teplo z reaktoru do atmosféry přes několik tepelných výměníků a zabránil poškození reaktoru podobně, jako k tomu došlo v japonské Fukušimě. Elektrárna je také připravena i za nejextrémnějších událostí, které přichází jednou za deset milionů let provozu, ochránit okolní prostředí před únikem radioaktivity. K tomu jí pomáhá lapač taveniny, který je schopen bezpečně zachytit a udržet roztavené jaderné palivo, pokud by došlo k jeho roztavení.

DSC_0431_Bureš_ČEB_1024
Karel Bureš, generální ředitel ČEB, se ve své prezentaci zaměřil na financování projektů na rozvoj jaderné energetiky. (Foto Atominfo.cz)

Cílem Rosatomu bylo navázat spolupráci s dalšími dodavatelskými firmami z Evropy, které by se mohly podílet na jeho projektech v Rusku i v zahraničí, především na projektu jaderné elektrárny Pakš II. Největší zastoupení měly maďarské, české a slovenské firmy, u nichž panuje velký zájem o ruské projekty nejen tlakovodních reaktorů. Firmám byly prezentovány současné projekty Rosatomu, postup zadávání zakázek, elektronický katalog dodavatelů (umožňuje spravovat databázi 24 tisíc dodavatelských firem) a možnosti exportního financování dodávek.

Mezi českými firmami byl například EGP Invest, který dodal projekt strojovny pro rychlý výzkumný reaktor MBIR, a ÚJV Řež, která má působit jako odborná podpora při hodnocení bezpečnosti a licencování reaktorů VVER-1200 ve finském Hanhikivi a tureckém Akkuyu. Dále ALVEL zabývající se lokalizací jaderného palivového cyklu v Evropě, výrobce řídicích systémů ZAT, Národní strojírenský klastr, třebíčský výrobce těsnění a dalších dílů pro jaderné elektrárny MICo, slovenské firmy VÚJE, Wizaco (nedestruktivní analýza materiálů), Enseco (uvádění jaderných elektráren do provozu) a PPA Energo.

Fórum zahájil Kirill Komarov, náměstek pro mezinárodní obchod společnosti Rosatom. Uvedl: „V současnosti zaujímá Rosatom přední místo v oblasti výstavby jaderných elektráren. V různé fázi realizace se nachází 43 bloků, z nichž se 9 nachází na území Ruska a zbývajících 34 v zemích Evropy, Blízkého východu a jihovýchodní Asie. Naše projekty jsou výbornou příležitostí pro evropské dodavatele a jejich výrobky a služby.“

DSC_0487_Líška_VÚJE_1024
Peter Líška, předseda představenstva VÚJE, mluvil o službách, které tato společnost poskytuje slovenským jaderným elektrárnám. (Foto Atominfo.cz)

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..