Prvnímu výrobnímu bloku Jaderné elektrárny Dukovany, jenž je nyní odstaven kvůli problémům se svary na potrubí, vyprší na konci tohoto roku povolení k činnosti. Energetická skupina ČEZ prý zatím nové povolení nezíská. Informoval o tom server Lidovky.cz dne 8. prosince. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová však předpokládá, že bude prozatím prodloužena platnost nynějšího povolení, a to zhruba o dva až tři měsíce.

DMK3af1e5_130105_4295209
JE Dukovany (zdroj: ekonomika.idnes.cz)

První dukovanský blok funguje už 30 let, což je období, po jehož uplynutí musela skupina ČEZ požádat o nové povolení. Drábová uvedla: „Řízení o vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz bude s největší pravděpodobností přerušeno.“ Podle serveru ale předsedkyně míní, že bude zatím prodloužena platnost stávajícího povolení.

Od 19. září dodává do sítě proud pouze jeden ze čtyř dukovanských bloků. V noci na 18. září byl kvůli kontrolám svarů odstaven energetiky v JE Dukovany druhý výrobní blok, o den později byl odstaven i blok třetí. První blok, jenž byl plánovaně odstaven 28. srpna, měl původně obnovit výrobu elektřiny v závěru měsíce října.

Kontrolou dokumentace svarů a jejich případné opravy se zabývá kolem 200 lidí. Jedná se o zaměstnance skupiny ČEZ i dodavatelů. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk uvedl, že firma ČEZ chce zprovoznit do konce letošního roku nejméně jeden z odstavených bloků.

Server dále uvádí, že předsedkyně Drábová navzdory dřívějším optimističtějším očekáváním skupiny ČEZ předpokládá, že nebudou kromě prvního jaderného bloku po Novém roce v provozu ani další dva reaktory. Z celkových čtyř výrobních bloků tak budou v dukovanské elektrárně v lednu mimo provoz tři bloky, což podle Lidovek znamená pro skupinu ČEZ další ztráty v řádu miliard korun.

Než společnost ČEZ uvede všechny bloky do provozu, je třeba, aby doložila dostatečnou kvalitu všech svarů, což znamená, že musí zajistit průkazné rentgenové snímky a dokončit případné opravy. Drábová podle serveru zatím nepřipouštěla možnost, že by její úřad nařídil úplné a konečné zastavení činnosti prvního bloku JE Dukovany. V případě, že bude nakonec dlouhodobé povolení vydáno, v jeho obsahu budou zřejmě určité podmínky, jejichž nesplnění by vedlo k tomu, že by příslušné rozhodnutí ztratilo platnost, dodal server.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..