Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) požaduje, aby byla tématika polostátní skupiny ČEZ pravidelně projednávána během koaliční rady. Jako důvod uvádí nynější situaci v Jaderné elektrárně Dukovany, kde pracuje od 19. září pouze jeden výrobní blok ze čtyř, a to kvůli problematickým kontrolám svarů. ČTK sdělil dne 30. listopadu, že pokud by se jednalo o podnik pod jeho velením, situaci by řešil radikálně. Rezort ministra přichází kvůli odstávce JE Dukovany o 11 milionů korun měsíčně. Jurečkův návrh byl podpořen i ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Právě prostřednictvím ministerstva financí drží stát ve společnosti majoritní většinový podíl.

press-centrum-ke-stazeni-logo-skupina-cez
Logo ČEZ (zdroj: cez.cz)

Ministr Jurečka odpověděl dne 30. listopadu na dotaz, zda je schopen označit pracovníka skupiny ČEZ, jenž nese odpovědnost za nynější situaci takto: „Netroufnu si označit člověka (v ČEZu), ale kdyby v takové situaci byl státní podnik Lesy ČR, tak bych tu situaci řešil celkem radikálně.“ Ministr a první místopředseda lidovců zastává názor, že vládní koalice se firmou ČEZ dostatečně nezabývá.

V SMS zprávě ze dne 30. listopadu zaslané ČTK uvedl ministr Babiš: „Souhlasím s pravidelným jednání o ČEZu na koaliční radě za účasti vedení společnosti.“ Jeho názor je takový, že vliv zástupců státu, které do dozorčí rady ČEZ nominovala koalice, je na management firmy minimální.

Předseda dozorčí rady skupiny ČEZ Václav Pačes naopak dne 30. listopadu řekl, že příliš nerozumí tomu, co chce vláda na případných koaličních radách v otázce společnosti řešit. Konkrétně sdělil: „Stát jako hlavní akcionář má přece své zástupce v dozorčí radě společnosti.“ Nicméně dodal, že vláda a parlament mají ale samozřejmě na podobný krok plné právo.

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), v minulých dnech skupinu ČEZ za situaci v JE Dukovany několikrát kritizovala. Podle jejího názoru je však v pořádku, aby se společností ČEZ zabývala koaliční rada. ČTK dne 30. listopadu sdělila: „Podle mého osobního názoru je to v pořádku. Stát je majoritní vlastník, tak ať uplatňuje svá práva. Nejde o bezpečnost, jde o velké ekonomické ztráty.“

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2040 megawattů. Při plném provozu kryje přibližně 20 % celkové české spotřeby elektrické energie. Kontroly svarů byly zahájeny, neboť při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V JE Dukovany proto od 19. září vyrábí elektřinu pouze jeden ze čtyř jaderných bloků. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk dříve prohlásil, že termíny zprovoznění bloků zatím nebyly stanoveny.

Ministr Jurečka řekl, že státní podnik Povodí Moravy kvůli odstávce Dukovan přijde každý měsíc o částku 11 milionů korun. Peníze by jinak podnik dostával za využívání vody na chlazení elektrárny. Podle Jurečky se jedná o problém, neboť podnik peníze potřebuje jednak na investice, a také na provozní náklady.

Skupina ČEZ požaduje, aby okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v Jaderné elektrárně Dukovany prověřila policie. Podnět k prošetření podala firma předminulý týden k Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči. To ho má předat policii, která by následně měla v této věci zahájit trestní řízení. Podání trestního oznámení kvůli situaci v JE Dukovany nejdříve nevyloučila ani Drábová. Dne 30. listopadu však ČTK oznámila, že SÚJB o jeho podání neuvažuje. Na závěr dodala: „Ve chvíli, kdy ho podal ČEZ, tak už nemáme důvod ho podat. Kdyby ho nepodal nikdo, tak bychom se cítili povinni to učinit.“

Skupina ČEZ je největší českou energetickou firmou. Jejím majoritním akcionářem je stát, jenž drží prostřednictvím ministerstva financí přibližně 70 % akcií. Za devět měsíců v letošním roce ČEZ vykázal čistý zisk 16,6 miliardy korun. Jedná se o meziroční pokles o 3 miliardy korun. Tržby firmy naopak stouply o 3,5 miliardy, a to na částku 150,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..