Jaderná elektrárna Davis-Besse v americkém státě Ohio může být provozována až do roku 2037, americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) totiž prodloužil provozní licenci elektrárny o 20 let.

davisbesse
JE Davis-Besse (zdroj: nuclearstreet.com)

Společnost First Energy Nuclear Operating Company (Fenoc) zažádala o prodloužení provozní licence pro tlakovodní reaktor o výkonu 908 MWe v jaderné elektrárně Davis-Besse v srpnu roku 2010. Původní licence měla bloku vypršet v dubnu roku 2017.

Rozhodnutí regulačního úřadu o prodloužení provozní licence následovalo rozsáhlý bezpečnostní a environmentální přezkum, veřejná jednání a řešení různých připomínek. Zprávu hodnotící bezpečnost bloku vydal regulační úřad v září roku 2013, dodatek k této zprávě byl vydán v srpnu letošního roku. Dodatek k environmentální zprávě pak vyšel letos v dubnu.

Prezident společnosti Fenoc James Lash uvedl: „Rozhodnutí regulačního úřadu ze dne 9. prosince je klíčovým milníkem, který nám dopomůže k zajištění základních energetických dodávek ve státě Ohio. Díky prodloužení provozní licence budeme moci i nadále provozovat tento významný bezemisní zdroj elektrické energie, který zároveň poskytuje stálá pracovní místa pro tisíce lidí a značnou finanční podporu pro místní komunitu.“

Společnost Fenoc ve svém prohlášení uvedla, že k zajištění bezpečného provozu na následujících dvacet let investovala do elektrárny téměř miliardu dolarů. Mezi investicemi, které byly v elektrárně provedeny, patří například také instalace nové hlavy reaktoru v roce 2011 a výměna dvou parogenerátorů v roce 2013.

Kromě jaderné elektrárny Davis-Besse provozuje společnost Fenoc také jadernou elektrárnu Perry v Ohiu a jadernou elektrárnu Beaver Valley v Pensylvánii.

Podle amerického atomového zákona z roku 1954 a jeho pozdějších novel smí regulační úřad NRC vydávat provozní licence jaderným reaktorům až na dobu čtyřiceti let. Původní čtyřicetileté licence však odrážely spíše amortizaci kapitálu než pravděpodobnou životnost reaktorů, a proto je regulační úřad NRC oprávněn prodlužovat provozní licence jaderných elektráren o dvacet let v případě, že reaktor a celá jaderná elektrárna je považována za bezpečnou.

Reaktor jaderné elektrárny Davis-Besse je 81. americkým reaktorem, který obdržel prodloužení provozní licence. V současné době regulační úřad NRC přezkoumává dalších 13 žádostí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..