První dodávka uranu z Kanady v rámci pětiletého kontraktu podepsaného v dubnu letošního roku dorazila do Indie. Jedná se o první dodávku uranu od společnosti Cameco do Indie.

Canadian U arrives in India - 460 (Saskatchewan government)
Nákladní loď s dodávkou uranu pro indickou jadernou energetiku (zdroj: World Nuclear News)

V dubnu podepsala společnost Cameco smlouvu na dodávku uranu s Indií, a to po dohodě o jaderné spolupráci mezi Kanadou a Indii, která vstoupila v platnost v září 2013. Podle kanadské vlády má smlouva na dodání 7,1 milionů liber uranového koncentrátu (asi 3220 tun) pro indické ministerstvo Department of Atomic Energy hodnotu 350 milionů CAD (6,47 miliard korun).

Vláda kanadské provincie Saskatchewan dne 5. prosince oznámila, že první dodávka uranu na základě smlouvy, která se vztahuje na období do roku 2020, dorazila do Indie. Zásilku, jak již bylo uvedeno, tvoří uran vytěžený a namletý v závodech společnosti Cameno v oblastech McArthur River a Key Lake v severní části provincie Saskatchewan.

Premiér provincie Saskatchewan Brad Wall uvedl, že: „Indie právě obdržela svoji první zásilku saskatchewanského uranu v rámci dohody o jaderné spolupráci Kanady a Indie. Dnešek jsme tak označili jako ekonomický milník pro náš průmysl těžby uranu, a také pro naši provincii.“ Dále dodal: „Všichni obyvatelé Saskatchewanu budou těžit z toho, že pro náš uran budeme mít takto velkého zákazníka, avšak nejvýznamnější je tato zpráva přímo pro pracovníky v těžebním průmyslu.“

Prezident a generální ředitel společnosti Cameco Tim Gitzel prohlásil: „Silná podpora od vlád Saskatchewanu a Kanady byla nápomocná v získávání včasného přístupu našich výrobků na indický trh. Obnova jaderné spolupráce a obchodu mezi Kanadou a Indií bude vytvářet nová pracovní místa a příležitosti v Kanadě a pomůže urychlit růst čisté jaderné energie v zemi, kde více než 300 milionů lidí stále ještě nemá přístup k elektřině.“

Indie v současné době provozuje 21 energetických reaktorů, dalších šest je ve výstavbě, přičemž svůj provoz mají zahájit až v příštích čtyřech letech. Země plánuje zvýšit své kapacity v jaderné energetice ze současných 5 800 MWe na 27,500 MWe, a to do roku 2032.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..