Potom co došlo k odstavení dvou ze čtyř reaktorů Jaderné elektrárny Dukovany z důvodu nekvalitních kontrol svarů na potrubí, probíhá preventivní prověřování dokumentace také na Jaderné elektrárně Temelín. Kvůli údržbě jaderných elektráren se v pátek 4. prosince sešla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová s generálním ředitelem energetické skupiny ČEZ Danielem Benešem. O schůzce informovaly dne 7. prosince Hospodářské noviny (HN).

JB4ec98b_le2
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Předsedkyně Drábová je podle deníku na skupinu ČEZ „opravdu naštvaná“. Již dříve uvedla, že v JE Dukovany byly možná kontroly bezpečnosti zanedbány záměrně. Při prověrce dokumentace byly objeveny chyby v rentgenových snímcích potrubí. Tyto snímky mají za úkol odhalit případné netěsnosti. SÚJB uvedl, že pochybení u snímků byla jak z jaderné, tak z nejaderné části elektrárny. Bezpečnost podle Drábové ale přímo neohrožují. U dvou dukovanských bloků probíhá nová kontrola potrubí, z tohoto důvodu jsou odstaveny.

Preventivní kontrola dokumentace byla zahájena také v JE Temelín. Zatím však nebyla dokončena. Drábová sdělila HN: „I v Temelíně se našlo několik neprůkazných snímků. Jsou na potrubí, které buď lze přerentgenovat bez nutnosti odstavovat, nebo nejsou tak významné, aby si odstavení vynutily, a přerentgenování počká na řádnou odstávku.“

V JE Temelín jsou podle vyjádření mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže prováděny kontroly svarů potrubí nejen rentgenem, ale i ultrazvukem. Kontroly zde neprováděla pouze chomutovská firma Tediko, která prověřovala trubky v JE Dukovany. Týdeník Respekt v polovině měsíce listopadu napsal, že některé rentgenové snímky potrubí z dukovanské jaderné elektrárny byly rozmazané. Někdy místo tří potřebných různých snímků jednoho svaru byl pouze okopírován stejný snímek. Některé svary hrozící netěsností byly označeny jako bezchybné.

Skupina ČEZ požaduje, aby okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v Jaderné elektrárně Dukovany prověřila policie. V půlce listopadu podala podnět k prošetření Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči. To ho má předat policii, která by pak měla v této věci zahájit trestní řízení. Šéf skupiny ČEZ Beneš rovněž oznámil, že společnost pravděpodobně změní současný způsob údržby jaderných elektráren a větší část prací na svých elektrárnách si bude dělat samostatně.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..