Hasiči z Jaderné elektrárny Temelín vyjížděli během pondělního večera k závadě, která byla zjištěna uvnitř elektrárny. Jednalo se o vycházející kouř ze zařízení u generátorového vypínače v nejaderné části prvního bloku. Podle předběžné zprávy byl příčinou elektrický zkrat. Nebyla ohrožena bezpečnost ani výkon. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle slov mluvčího se nejednalo o požár a k ochlazení zařízení postačil pouze minimax.

JB306a75_syy
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Mluvčí Sviták řekl ČTK: „Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize.“ Skutečnost, že se nejednalo o požár, potvrdil podle mluvčího i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Jako předběžná příčina je odhadován elektrický zkrat v zařízení, jenž vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. Sviták doplnil: „Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe.“ Předběžné hodnocení události je mimo stupnici INES, což znamená, že neměla žádný vliv na provoz a jadernou bezpečnost.

O vzniklé situaci byl však informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal zprávu Rakousku. Mluvčí k věci uvedl: „V souladu s nastavenými pravidly dostalo Rakousko informaci také od nás.“ Právě rozdílný pohled na jadernou energii je dlouhodobým tématem česko-rakouských vztahů. Rakousko se vzdalo výroby energie štěpením jádra, nukleární energetiku u svých sousedů kritizuje. Dohoda z Melku zakotvuje bezpečnostní a informační standardy, které se týkají JE Temelín.

Podle mluvčího Svitáka byl pondělní případ teprve pátým podobným výjezdem temelínských hasičů v areálu elektrárny od roku 2007. Předešlý výjezd byl způsoben technickou závadou elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu, a to v květnu letošního roku. Všechny případy, kdy proběhl výjezd hasičů, se obešly bez zranění a dopadů na provoz i jadernou bezpečnost.

Temelínská jaderná elektrárna prošla v závěru tohoto roku dvěma klíčovými kontrolami. Ani jedna nezjistila žádné závažné pochybení související s jejím fungováním. Elektrárna byla podrobena kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Jednalo se o třiatřicátou mezinárodní prověrku v JE Temelín. Tato byla však dosud největší, jakou jihočeská elektrárna zažila. Další expertní skupina energetiků zde kontrolovala v návaznosti na situaci v JE Dukovany, která rovněž patří skupině ČEZ, dokumentaci svarů. V JE Temelín byla během kontroly zjištěna některá dílčí pochybení, tato pochybení však nenutila vedení temelínské elektrárny k odstavení žádného bloku.

Při prověrce dokumentace v Jaderné elektrárně Temelín, která proběhla kvůli potřebnému novému povolení pro její dlouhodobý provoz, byly nalezeny chyby v rentgenových snímcích potrubí. Tyto snímky mají odhalit případné netěsnosti. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) uvedl, že pochybení byla zjištěna u snímků jak z jaderné, tak z nejaderné části JE Dukovany. Bezpečnost podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové ale přímo ohrožena nebyla. Následovala však kontrola svarů.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za dobu svojí produkce 178 TWh elektrické energie. Spuštěna byla dne 21. prosince 2000. Svojí výrobou pokrývá více než 20 % české spotřeby. Rekordním rokem pro ni byl rok 2012, kdy vyrobila celkem 15,3 TWh elektřiny. Oba bloky vyrobily od začátku letošního roku přibližně 14,07 TWh elektrické energie, Jižní Čechy by s tímto množstvím energie vydržely téměř pět let a jihočeským domácnostem by stačila na dobu 13 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..