Francouzská společnost Areva vyhrála kontrakt v hodnotě desítek milionů eur na demontáž vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru na bázi rychlých neutronů Superphénix, který ve francouzském městě Creys-Malville provozovala společnost EDF.

Visite du site nucléaire de Creys-Malville (Isère)  aujourd'hui en phase de démantèlement. ** pour des légendes plus précises, voir avec le journaliste ( Christian Lecomte ) 24 août 2011 © David Wagnières
Reaktor Superphénix (zdroj: enygf2015.org)

Kontrakt mezi společnostmi Areva a EDF zahrnuje předběžný návrh, procesní kvalifikaci, výrobu nástrojů a zařízení pro účely demontáže a přípravu odpadů pro transport, zvláště těch s vysokou radioaktivitou. Práce budou provedeny divizí společnosti Areva – Areva Dismantling and Services. Dokončení projektu se očekává do roku 2024.

Superphénix je první francouzský reaktor o výkonu větším než 1000 MWe, který bude demontován. Areva popsala práce na rozřezání vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru za „výjimečné“. Použity budou nástroje a zařízení speciálně vyvinuté právě pro likvidaci tohoto reaktoru, uvedla firma. Kvůli vysoké radiaci budou moci být použito pouze dálkově ovládaná zařízení, jako jsou například intervenční roboti nebo manipulační ramena. Komplexnost prací vyžaduje velmi přesné řezání různých vnitřních komponent reaktorové nádoby.

Jednou z technologií, která byla společností Areva Dismantling and Services vyvinuta přímo pro tento projekt, je řezací rameno s laserem a monitorovací systém trajektorie, který monitoruje okolní struktury, čím pomáhá operátorům ramene v jejich práci, podotkla společnost.

Reaktor Superphénix byl 1250MWe komerční prototyp rychlého množivého reaktoru. Trvale odstaven byl v roce 1998 po třinácti letech provozu. V současné době na něm probíhá proces likvidace.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Pro likvidaci některých částí reaktorů lze využít kryotechniky a řezání vodním paprskem. Vysokoteplotní způsoby mají nevýhodu v kontaminaci ovzduší.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..