Belgický regulační úřad schválil restart prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Doel. Oba bloky byly odstaveny dříve v tomto roce kvůli vypršení provozní licence. K získání prodloužení provozní licence do roku 2025 musely oba bloky splnit nové bezpečnostní požadavky.

Doel-plant-460-Electrabel
JE Doel (zdroj: Electrabel)

Belgická Rada ministrů v červenci roku 2012 oznámila, že první a druhý blok jaderné elektrárny Doel s tlakovodními reaktory o výkonu 433 MWe, které byly do provozu uvedeny v polovině 70. let minulého století, budou odstaveny v únoru a prosinci roku 2015 – po dovršení čtyřiceti let provozu.

Nicméně v prosinci minulého roku se Rada ministrů z nové vládní koalice shodla na tom, že oběma blokům, jenž obsahují nejstarší jaderné reaktory v zemi, bude moci být provozní licence prodloužena o dalších 10 let, tedy do roku 2025. Na konci června letošního roku pak parlament změnil znění atomového zákona, aby bylo prodloužení provozní licence uskutečnitelné. Nová provozní licence je však podmíněna splněním nových bezpečnostních norem stanovenými belgickým regulačním úřadem Federal Agency for Nuclear Control (FANC).

Za účelem splnění těchto požadavků provozovatel bloků – společnost Electrabel – předložil v dubnu letošního roku k regulačnímu úřadu FANC akční plán sestávající se ze dvou částí. První část obsahovala prioritní opatření, která musela být provedena před znovuuvedením bloků do provozu, druhá část pak obsahovala další akce, které budou na blocích provedeny během následujících 3-5 let po restartu bloků. Plán byl regulačním úřadem schválen začátkem října tohoto roku.

Dne 22. prosince regulační úřad FANC oznámil, že společně se svou dceřinou společností Bel V došel k závěru, že společnost Electrabel splnila na obou blocích požadovaná prioritní opatření a první dva bloky JE Doel tak splnily předpoklady pro další dlouhodobý provoz.

Podle prohlášení regulačního úřadu FANC budou první dva bloky JE Doel k síti znovu připojeny v následujících dnech a následně přivedeny na plný výkon.

Na konci listopadu společnost Engie, která je mateřskou společností firmy Electrabel, souhlasila s placením ročního poplatku mezi lety 2016 až 2025 ve výši 20 milionů eur za prodloužení provozu prvních dvou bloků JE Doel. Poplatek bude placen ve prospěch energetického fondu země.

Podle současného zákona budou všechny belgické jaderné elektrárny vyřazeny z provozu do roku 2025. Z dalších belgických bloků v provozu bude jako první trvale odstaven třetí blok jaderné elektrárny Doel v roce 2022 následovaný druhým blokem JE Tihange v roce 2023, a to po dosažení čtyřiceti let provozu. V roce 2025 pak bude odstaven čtvrtý blok JE Doel a třetí blok JE Tihange společně s prvním blokem JE Tihange, kterému byla prodloužena provozní licence.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..