Ukrajinský regulační úřad State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine (SNRIU) potvrdil prodloužení provozu druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny do konce roku 2025. Blok byl odstaven dne 10. května letošního roku, dva dny před vypršením původní licence, na rozsáhlou modernizaci trvající 300 dní. Modernizace si vyžádala 114 milionů dolarů a provedena byla s cílem prodloužit životnost bloku o 10 let.

sunpp
Pohled na všechny tři bloky typu VVER-1000 Jihoukrajinské jaderné elektrárny (zdroj: Sunpp.mk.ua)

Státní společnost Energoatom, která provozuje všech 15 ukrajinských jaderných energetických bloků, dne 10. prosince uvedla, že zdejší regulační úřad schválil na meetingu dne 7. prosince prodloužení provozu druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny. Zasedání regulačního úřadu se mimo jiných účastnili i zástupci společnosti Energoatom, ministerstva energetiky a uhlí, ministerstva pro ekologii a přírodní zdroje, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a zástupci z médií.

Blok má být znovu připojen k síti 17. prosince letošního roku.

Schválení prodloužení provozu regulačním úřadem SNRIU potvrzuje dlouhodobý bezpečný provoz tohoto bloku, což potvrzují i výsledky inspekcí z oblasti radiační a jaderné bezpečnosti, podotkla společnost Energoatom.

Regulátor uvedl, že Energoatom požádal o prodloužení provozu na základě ukrajinské energetické strategie pro období končící rokem 2030.

Společnost Energoatom citujíci předsedu regulačního úřadu Sergeje Bozhka oznámila, že splnila veškeré nezbytné podmínky pro prodloužení provozní licence bloku. Prezident a generální ředitel firmy Jurij Nedashkovsky uvedl, že prodloužení provozu druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny není jenom firemní záležitost, ale hlavně prostředek na posílení bezpečnosti ukrajinských dodávek elektrické energie.

Jaderná energetika je klíčová pro průmyslový, komerční i soukromý sektor podotkl Nedashkovsky. Podíl elektrické energie produkované v jaderných elektrárnách stoupl ze 46 % na 56 %, přičemž v určitých chvílích pokrývají ukrajinské jaderné elektrárny až 60 % celkové ukrajinské poptávky po elektrické energii, poznamenal. Rozhodnutí o prodloužení provozu druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny je tak naprosto zásadní pro ukrajinský energetický mix, dodal.

Modernizační práce na reaktoru druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny zahrnovaly výměnu zastaralého vybavení a implementaci postfukušimských bezpečnostních opatření, oznámil Nedashkovsky. Proces modernizace bloku zahrnoval také pravidelná veřejná slyšení, na kterých společnost lidem vysvětlovala práce, které na bloku probíhají.

Jihoukrajinská jaderná elektrárna se nachází na břehu řeky Pivdennyi Buh nedaleko města Južnoukrajinsk v regionu Mykolayiv. Sestává se ze tří bloku s reaktory VVER-1000 s celkovou výrobní kapacitou 3000 MWe. Třetí blok v současné době podstupuje plánovanou údržbovou odstávku. Nedaleko Jihoukrajinské jaderné elektrárny se nachází ještě dvě dvoublokové vodní elektrárny.

V minulém roce elektrárna vyrobila celkem 18,6 TWh elektrické energie, což bylo o 5,8 TWh více než v roce 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..