Švýcarská jaderná společnost Axpo předložila ke švýcarskému regulačnímu úřadu plán pro další inspekce vad v tlakové nádobě reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Beznau. V současné době tak společnost nepředpokládá, že by blok restartovala dříve než v říjnu roku 2016.

Beznau-460-Axpo
JE Beznau (zdroj: World Nuclear News)

Během plánované odstávky, která proběhla v květnu letošního roku, byly provedeny kontroly tlakové nádoby prvního bloku jaderné elektrárny Beznau za pomoci nejmodernější ultrazvukové defektoskopické techniky. Společnost Axpo uvedla, že tyto kontroly zaregistrovaly určité nálezy v některých částech základního materiálu tlakové nádoby reaktoru, které naznačují nesrovnalosti při procesu její výroby. Společnost následně provedla další měření a analýzy s cílem posoudit tato zjištění v souladu s regulačními předpisy a výsledky předložila švýcarskému regulačnímu úřadu Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI).

V červenci letošního roku firma Axpo oznámila, že opětovné uvedení bloku do provozu bylo odloženo, zatímco probíhaly další defektoskopické analýzy reaktorové nádoby. V té době se očekávalo, že blok bude restartován v říjnu letošního roku. Nicméně v říjnu si švýcarský regulační úřad ENSI vyžádal další dodatečné šetření vad.

Dne 1. prosince společnost Axpo předložila k regulačnímu úřadu ENSI časový plán pro další analýzy a testovací proces tlakové nádoby prvního bloku elektrárny.

Firma Axpo uvedla, že nyní posuzuje dodatečná měření provedená speciální testovací metodou vyvinutou pro belgické reaktory (belgická společnost Electrabel vyšetřovala podobné vady v tlakových nádobách reaktorů ve třetím bloku JE Doel a ve druhém bloku JE Tihange). Společnost Axpo poznamenala, že výsledky z těchto měření dosud potvrzují závěry, které vzešly z předchozích analýz. Firma později v tomto měsíci plánuje předložit novou prozatímní zprávu o testech ke švýcarské asociaci pro technické prohlídky (Swiss Association for Technical Inspections – SVTI/ASIT) a následně k regulačnímu úřadu ENSI.

Regulační úřad ENSI nyní plán přezkoumá z hlediska úplnosti a zhodnotí, do jaké míry byly použité kontrolní metody vhodné pro zjištění spolehlivých výsledků strukturální integrity tlakové nádoby reaktoru. Regulátor následně vydá o tomto přezkumu zprávu.

Rozsáhla analýza a testovací fáze, která zabere několik měsíců, bude provedena mezinárodní komisí odborníků jmenovaných úřadem ENSI. Po zrevidovaní časového harmonogramu předloženého společností Axpo přezkoumá komise výsledky předchozích analýz společnosti.

Náměstek ředitele švýcarského regulačního úřadu ENSI Georg Schwarz uvedl: „Do naší bezpečnostní zprávy zahrneme doporučení od určených odborníků. Regulační úřad ENSI je plně zodpovědný za veškerá regulační rozhodnutí a přirozeně tedy také za rozhodnutí, zda povolit obnovu provozu prvního bloku jaderné elektrárny Beznau.“

Společnost Axpo prohlásila, že s ohledem na aktuální výsledky analýz je stále přesvědčená, že blok se opět navrátí do provozu po dokončení současné testovací fáze. Přesto však uvedla, že neočekává povolení k obnově provozu dříve, než na konci července roku 2016.

Mezitím společnost Axpo uvedla, že ultrazvuková defektoskopická měření na tlakové nádobě reaktoru druhého bloku elektrárny jsou v pokročilé fázi. Druhý blok jaderné elektrárny Beznau je od července letošního roku plánovaně odstaven pro údržbu, výměnu paliva a modernizaci. Firma poznamenala, že kontroly dosud ukázaly jen minimální nálezy, které jsou vzhledem k jejich počtu a rozmístění normální.

Společnost Axpo uvedla, že výsledky testů tlakové nádoby reaktoru druhého bloku během několika následujících dnů předloží ke švýcarské asociaci pro technické prohlídky. Společnost poznamenala, že „v současné době by nemělo nic stát v cestě plánovanému znovuspuštění bloku po dokončení všech potřebných inspekcí ještě v tomto měsíci.“

Jaderná elektrárna Beznau se dvěma reaktory od společnosti Westinghouse o výkonu 365 MWe je nejstarší jadernou elektrárnou ve Švýcarsku. První blok do provozu vstoupil již v roce 1969, druhý blok začal elektřinu vyrábět o tři roky později. Kromě výroby elektřiny produkují bloky teplo pro dálkové vytápění.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..