Na čtvrtém bloku ruské jaderné elektrárny Rostov byla nainstalována tlaková nádoba reaktoru. Blok má podle očekávání do provozu vstoupit v roce 2017.

Rostov 4 vessel installation - 460 (Rosatom)
Proces usazování tlakové nádoby reaktoru (zdroj: World Nuclear News)

Tlaková nádoba reaktoru o váze 320 tun byla vyrobena ve společnosti Izhorskiye Zavody, která je dceřinou firmou skupiny OMZ. Následně byla po řece dopravena na staveniště elektrárny, kam dorazila v květnu letošního roku. Nádoba byla od té doby uskladněna ve skladu na staveništi bloku.

Dne 30. listopadu ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila, že tlaková nádoba reaktoru byla naložena na speciální železniční vozík a dopravena do kontejnmentu bloku. K vyzdvihnutí nádoby byl následně použit polární jeřáb uvnitř kontejnmentu, který tlakovou nádobu reaktoru umístil na opěrný kroužek do reaktorové šachty.

Ředitel jaderné elektrárny Rostov Andrej Salnikov uvedl: „Instalace tlakové nádoby reaktoru značí, že hlavní stavební práce na bloku byly dokončeny a nyní se přechází do fáze montáže vnitřního zařízení.“ Dále pak uvedl, že instalace čtyř parogenerátorů bude na bloku dokončena ještě v letošním roce, instalace potrubí primárního okruhu pak započne v lednu roku 2016.

Jaderná elektrárna Rostov se nachází na břehu Cimljanské přehradní nádrže, asi 14 kilometrů od města Volgodonsk. Již od počátku 80. let minulého století byly pro lokalitu (dříve známou jako Volgodonsk) plánovány 4 bloky s výkonem 1000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků byla zahájena okamžitě po dokončení plánů, avšak pokrok zpomalil. První blok tak nakonec do provozu vstoupil až v březnu roku 2001, druhý blok pak v říjnu roku 2010.

V červnu roku 2009 společnost NN-AEP, která je dceřinou firmou AtomEnergoPromu, zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny, které v sobě obsahují bloky VVER-1000 se zvýšeným výkonem na zhruba 1070 MWe. Třetí blok elektrárny zahájil komerční provoz v září letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Ruskému jadernému průmyslu se teď opravdu daří, po světě má rozjednaných spousty zakázek, doma staví jednu jadernou elektrárnu za druhou a navíc se mu u těchto projektů daří vyhýbat zpožděním. Díky bohu i české firmy pochopily, že na západu po nás moc netouží a že svůj potenciál mohou plně rozvinout na východě. Naše společnosti se tak dostávají k zajímavým projektům, které zlepšují naše průmyslové a jaderné know how. Snad tento trend vydrží a naše vzájemná spolupráce se prohloubí, třeba i při výstavbě nových bloků v Česku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..