Čína plánuje do roku 2030 postavit 110 jaderných bloků při celkových nákladech 78 miliard dolarů. Předběhnout by tak v počtu jaderných reaktorů mohla i USA, které v současné době provozují 100 jaderných reaktorů. Peking však čelí kritice, že do jaderné energetiky dosud neimplementoval dostatečné množství opatření pro rozvoj bezpečnostních kontrol ve stávajících projektech.

Chinese-nuclear-map-450x338
Mapa současných i plánovaných jaderných bloků v Číně (zdroj: forbes.com)

Čína bude v následujících pěti letech zprovozňovat pět až osm jaderných bloků ročně, přičemž do roku 2030 by mělo číslo čínských provozovaných jaderných reaktorů dosáhnout hodnoty 110. Tímto plánem chce Peking uspokojit naléhavou potřebu po čisté energii, citoval deník China Times jednoho z analytiků.

Článek z deníku China Times uvádí, že Peking hodlá do domácích jaderných bloků investovat až 78,8 miliardy dolarů. Do roku 2020 má výkon čínských jaderných bloků dosahovat 58 GWe, což je trojnásobek hodnoty z roku 2014.

Do roku 2030 má být do provozu uvedeno až 110 jaderných bloků, čímž Čína v počtu provozovaných reaktorů překoná Spojené státy americké. V současné době Čína provozuje 23 jaderných energetických bloků, přičemž dalších 27 se zde staví. Každý třetí jaderný reaktor ve výstavbě se tak nachází v této nejlidnatější zemi světa.

Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 pozastavila čínská vláda schvalování nových jaderných projektů. Po bezpečnostním přezkumu každého z projektů nyní jaderná výstavba pokračuje ve velkém dále.

K obnovení vývoje jaderných projektů přispěla také naléhavá potřeba po čisté elektřině, která má pokrýt stále rostoucí energetickou poptávku a nutnost snížení emisí oxidu uhličitého, řekl deníku Global Times jeden s expertů na jadernou bezpečnost z pekingské firmy pro energetickou spolupráci.

He Zuoxiu, teoretický fyzik čínské akademie věd, uvedl, že Čína ještě musí do svého jaderného programu implementovat dostatek opatření pro rozvoj technologií kontroly bezpečnosti a pomocných zařízení pro jaderné elektrárny.

Zhou Dadi, viceprezident Čínského společenství pro energetický vývoj uvedl, že jaderná energetika má v čínském energetickém mixu podíl pouze 2 %, zatímco průměrný podíl jaderné energetiky ve světě dosahuje 14 %. Čína je ale nyní v dobré pozici pro rozvoj svého jaderného programu.

Dále pak dodal, že využívání jaderné energetiky může rovněž snížit závislost Číny na importu energetických surovin, jako je ropa nebo zemní plyn.

„Díky čínským vyspělým jaderným technologiím a přísným bezpečnostním kontrolám je nepravděpodobné, že by se zde mohla stát nějaká vážná jaderná havárie,“ uvedl Zhou.

Čínské jaderné společnosti ale nezůstávají pouze na domácím trhu. Pro jejich 1100 MWe bloky se rozhodly například i Pákistán a Argentina.

Zdroj: firstpost.com

O autorovi

admin

1 Comment

    Pro tak velký počet jaderných reaktorů bude potřebné vyřešit i vstupní potřeby / palivo, doplňkové technologie/ a samozřejmě i odpadové hospodářství a likvidační techniku. Tím se náklady značně navýší.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..