Čínský regulační úřad a regulační úřad Jižní Koreji podepsaly memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU), jimž posilují vzájemnou spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti.

Po setkání v Pekingu, které se uskutečnilo dne 26. listopadu, šéf čínského úřadu National Nuclear Safety Administration (NNSA) Lee Ganjie a předseda jihokorejského úřadu Nuclear Safety and Security Commission (NSSC) Lee Unchul podepsali memorandum o porozumění.
V prohlášení jihokorejský úřad NSSC uvedl, že účelem memoranda o porozumění je „posílení vzájemné spolupráce s cílem zvýšit úroveň bezpečnosti v oblasti jaderné energie“.
Mezi oblasti spolupráce v rámci memoranda patří: výzkum a vývoj technologií v oblasti jaderné bezpečnosti; úprava standardů jaderné bezpečnosti, sestavování a provádění bezpečnostních předpisů; výstavba jaderných elektráren a zpětná vazba provozních zkušeností. Memorandum rovněž zahrnuje dohled a zprávu zařízení; připravenost na mimořádné jaderné události; monitorování radiace a ochranu před ní; bezpečnost při nakládání s radioaktivními odpady; stejně jako další oblasti, které by mohly být společně dohodnuty později.
Spolupráce by měla být zajištěna prostřednictvím výměny informací a zaměstnanců, stejně jako zahájením společných studií, sdělil úřad NSSC.
Jako doplněk k memorandu podepsaly úřady NSSC a NNSA také specifickou dohodu o monitorování radiace v životním prostředí. Prostřednictvím této dohody budou společně zkoumat záření v životním prostředí a posuzovat jeho dopad za normálních i mimořádných okolností. V příštích třech letech budou Čína a Jižní Korea spolupracovat při výměně technologií analýzy záření na životní prostředí i dokumentů sledování, a dále pak při vytváření systému, který jim umožní v reálném čase sdílet informace o radiaci v oblasti životního prostředí.
Samostatná dohoda o spolupráci byla ve stejný den podepsána mezi korejským institutem Korea Institute of Nuclear Safety (KINS) a čínským centrem National Emergency Response Technical Assistance Centre (NNERTAC). Podle této dohody budou institut KINS a centrum NNERTAC posilovat svoji dvoustrannou spolupráci v oblasti technologie jaderné bezpečnosti.
Zdroj: World Nuclear News