Česká republika podpoří Evropskou komisi (EK) ve sporu o financování britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Tato skutečnost vyplývá z návrhu usnesení vlády, které by mělo být schváleno ve středu českými ministry. Kompletní materiál má ČTK k dispozici. Rakousko s rozhodnutím EK z loňského roku o státní podpoře pro výstavbu a provoz elektrárny nesouhlasí. Stát proto podal v červenci tohoto roku příslušnou žalobu k Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. Podobný krok učinila i společnost Greenpeace Energy eG.

hinkley-point-c
Takto nějak by mohla vypadat nová elektrárna Hinkley Point C (zdroj: worldinfrastructurenews.com)

Předkládací zpráva usnesení tvrdí: „V případě, že by Soudní dvůr EU žalobě Rakouské republiky či Greenpeace Energy eG na zrušení rozhodnutí EK o slučitelnosti veřejné podpory s právem EU vyhověl, mohl by být vytvořen precedent, který by v budoucnu mohl zkomplikovat výstavbu jaderných zdrojů na území ČR.“ Materiál dodává, že vzhledem k postoji Česka v oblasti jaderné energetiky – zastává obdobnou strategii jako Británie, je vhodné, aby vstoupila do obou řízení jako vedlejší účastník a intervenovala ve prospěch stanoviska EK. Usnesení předkládá vládě ministerstvo průmyslu.

V loňském roce EK souhlasila s plánem britské vlády o investici do výstavby nové jaderné elektrárny ve výši 16 miliard liber (asi 560 miliard Kč). Vídeň, která dlouhodobě kritizuje jadernou energetiku, však tvrdí, že rozhodnutí je v rozporu se závazkem unie na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Projekt Hinkley Point na jihozápadě Anglie je součástí plánu Británie, podle něhož má být nahrazeno 20 % jejích stárnoucích jaderných a uhelných elektráren. Británie tak bude mít velký vývozní kontrakt pro Francii, neboť realizaci bude mít na starost francouzská energetická společnost EDF. Projekt má být první zahájenou výstavbou jaderné elektrárny od nehody v japonské JE Fukušima Dajiči v roce 2011, a to v celé Evropě.

Část eurokomisařů měla o podpoře výstavby pochybnosti, neboť některé modely uváděly, že by jaderná elektrárna nejspíš vydělávala i bez podpory státu. Nakonec ale EK pouze upravila podmínky pomoci, a to tak, aby bylo zabráněno neoprávněnému poškození konkurence na trhu a aby se snížily finanční příspěvky od občanů.

Elektrárna Hinkley Point C by měla zahájit svůj provoz v roce 2023, její životnost bude 60 let. Celkové náklady na výstavu jsou odhadovány na částku 24,5 miliardy liber. Elektrárna bude obsahovat dva reaktory, jejichž celková výrobní kapacita bude 3,3 GWe. Na celkové výrobě elektrické energie v Británii se tak bude podílet ze 7 %.

V České republice je výstavba nových jaderných zdrojů také aktuálním tématem. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jenž byl schválen vládou v červnu tohoto roku, počítá s výstavbou jednoho výrobního bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva jaderné bloky v obou elektrárnách. Stále však zbývá dořešit otázku financování výstavby. Ministerstvo průmyslu hledá v současné době vládního zmocněnce, jenž bude koordinovat výstavbu nových bloků. Dále má vzniknout výbor pro jadernou energetiku. Ten bude řízen zmocněncem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..