Francouzské regulační orgány schválily navrhovaný program testů s cílem přezkoumat mechanické vlastnosti hlavy reaktorové nádoby a spodní části tlakové nádoby reaktoru EPR třetího bloku JE Flamanville.

Flamanville-EPR-September-2014-460
Staveniště třetího bloku ve Flamanville, snímek je ze září 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

Francouzský regulační úřad ASN dne 16. prosince uvedl, že dle jeho posouzení je testovací program navrhovaný společností Areva v zásadě přijatelný a nemá tak žádné námitky proti jeho zahájení.

Regulační úřad ASN v dubnu letošního roku oznámil, že v některých částech tlakové nádoby reaktoru EPR třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville byly nalezeny materiálové anomálie. V některých částech reaktorové nádoby se totiž nacházejí oblasti s vysokou koncentrací uhlíku, což může mít vliv na mechanické vlastnosti materiálu. Obě dotčené komponenty byly vyrobeny v závodech společnosti Areva v Chalon a Saint-Marcel ve Francii.

Areva v květnu letošního roku regulační úřad ASN informovala o svém přístupu, který má demonstrovat, že mechanické vlastnosti materiálu dotčených komponent mají odpovídající parametry. Testovací program bude zahrnovat sérii mechanických a chemických testů.

Regulační úřad ASN prohlásil, že své rozhodnutí založil na názoru a doporučení skupiny odborníků ze skupiny Permanent Expert Group for nuclear pressure vessels (GP ESPN).

Výsledky testovacího programu budou zásadním faktorem při rozhodování, zda jsou dotčené komponenty vhodné pro provoz, uvedl úřad ASN. Provedení testů má zabrat podle očekávání několik měsíců.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..