Francouzská společnost Areva podepsala kontrakt na výrobu palivových souborů pro malé modulární reaktory společnosti NuScale, oznámily dne 2. prosince obě společnosti. Mechanické a termohydraulické testy těchto nových palivových souborů jsou v plném proudu, a to v rámci americké žádosti o certifikaci designu malého modulárního reaktoru NuScale, kterou společnost plánuje předložit k americkému regulačnímu úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) ke konci roku 2016.

NuScale
Jaderná elektrárna založená na technologii NuScale (zdroj: www.uxc.com)

Areva pro malé modulární reaktory vyvíjí pokročilé palivo HTP pro tlakovodní reaktory. V rámci dohody dodá společnost prvotní zavážku reaktoru NuScale i palivové soubory pro následné výměny paliva.

„V době, kdy se snažíme přivést náš průlomový malý modulární reaktor na trh, nám společnost Areva i nadále poskytuje velmi důležitou podporu,“ prohlásil Dale Atkinson, provozní ředitel společnosti NuScale a vedoucí jaderné divize.

Ron Land, senior-viceprezident společnosti Areva pro obchod s jaderným palivem v USA, uvedl: „Jsme hrdí na to, že můžeme využívat odborných znalostí a desítek let zkušeností našich odborníků při podpoře společnosti NuScale v její snaze na vývoji nové jaderné technologie.“

Jaderná elektrárna využívající technologii společnosti NuScale se bude sestávat z jednotlivých modulů NuScale Power Modules. Každý z těchto modulů bude mít výkon 50 MWe a bude v sobě obsahovat vlastní kontejnment, reaktorovou nádobu a vlastní turbogenerátory.

Jaderná elektrárna s touto technologií bude moci obsahovat až 12 těchto modulů, takže její výkon může dosáhnout až 600 MWe. Chladivo reaktoru je poháněno přirozenou cirkulací, přičemž samotný reaktor může být bezpečně odstaven bez obsluhy, bez vnějších dodávek elektrické energie a bez jakéhokoliv externího přívodu vody.

Společnost NuScale uvedla, že její jaderné elektrárny jsou „škálovatelné“ s tím, že zákazník může dokoupit dodatečné bloky, pokud tomu tak bude vyžadovat poptávka po elektrické energii. Firma dále dodala, že tato technologie je rovněž vhodná pro dodávky tepla, odsolování mořské vody a další aplikace.

Společnost NuScale, jejímž majoritním investorem je korporace Fluor Corporation, vyvíjí svoji technologii za pomocí dotací amerického Ministerstva energetiky. Dotace do projektu dosáhnou během následujících pěti let až 217 milionů dolarů. Společnost doufá, že první blok do provozu uvede ke konci roku 2023. Prvním zákazníkem se má stát společnost Utah Association of Municipal Power Systems ve státě Idaho.

V říjnu společnost NuScale oznámila, že si klade za cíl nasadit své malé modulární reaktory také ve Velké Británii, přičemž první 50MWe blok by zde měl být do provozu uveden někdy kolem roku 2025. V současné době společnost hledá partnery, kteří by jí se splněním tohoto cíle pomohli.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..