Americká společnost Westinghouse získala kontrakt na demontáž vnitřních částí tlakových nádob reaktorů švédské dvoublokové jaderné elektrárny Barsebäck.

V rámci kontraktu, který vypsal provozovatel elektrárny, společnost Barsebäck Kraft AB, má firma Westinghouse rozmontovat a rozřezat vnitřní části reaktorů a připravit je pro konečné uložení. Tento krok značně sníží množství radioaktivity zbývající ve vyřazené elektrárně a usnadní bezpečnou demontáž zbývajících částí.
Při plnění kontraktu chce společnost Westinghouse nasadit své „ověřené podvodní dálkově řízené mechanické řezací technologie společně s dalšími speciálně navrženými zařízeními, která bude vyrábět a testovat v závodu společnosti ve švédském městě Västerås.
Práce na projektu začnou v nejbližší době, přičemž doba dokončení se odhaduje na čtyři roky. Mechanické rozřezávání vnitřních částí reaktoru začne v příštím roce.
Dva varné reaktory navržené společností ABB v jaderné elektrárně Barsebäck, která se nachází zhruba 30 kilometrů od města Malmö v jižním Švédsku, byly z provozu vyřazeny v listopadu roku 1999, respektive v květnu 2005. Oba reaktory o výkonu 600 MWe, jenž do provozu vstoupily v letech 1975 a 1977, byly předčasně vyřazeny z provozu kvůli politickému tlaku ze sousedního Dánska.
Veškeré jaderné palivo, které představovalo největší část radioaktivity elektrárny, bylo již z reaktorů vyjmuto a odvezeno. Nyní musí být demontovány a transportovány pryč hlavní komponenty primárního okruhu včetně tlakové nádoby reaktorů a následně bude rozebrána i reaktorová budova a další stavby v areálu elektrárny.
Viceprezident společnosti Westinghouse a generální ředitel divize společnosti pro severní Evropu Aziz Dag uvedl: „Tento kontrakt je pro společnost Westinghouse strategický důležitý. Doufáme, že zákazník bude s našimi službami v poslední fázi životního cyklu elektrárny spokojen.“
V minulosti získala společnost Westinghouse kontrakt na likvidační práce také v německých jaderných elektrárnách Philippsburg a Neckarwestheim, francouzské jaderné elektrárně Chooz a ve španělské jaderné elektrárně Zorita.
Zdroj: World Nuclear News