Neplánované odstávky v Jaderné elektrárně Dukovany by chtěla skupina ČEZ ukončit do konce tohoto roku. Konkrétní termíny však zatím stanoveny nebyly, uvedl dne 9. listopadu ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhý a třetí výrobní blok je odstaven už druhým měsícem kvůli kontrolám svarů. Ze stejného důvodu trvá déle i původně plánovaná odstávka prvního bloku. Od 19. září tak funguje pouze jeden ze čtyř dukovanských bloků. Celkové dodávky elektrické energie v letošním roce z JE Dukovany už zaostávají za loňskou produkcí o téměř 12 %.

01-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Od počátku roku do 9. listopadu vyrobila elektrárna celkem 11,9 TWh elektřiny. V loňském roce touto dobou činila její produkce o 1,6 TWh více, sdělil mluvčí. Za celý uplynulý rok dodala JE Dukovany do sítě 15,37 TWh elektřiny. Jednalo se o druhé největší množství za tři desetiletí jejího provozu. Mluvčí Bezděk dále řekl, že už výrobní plán pro tento rok byl nižší, a to z důvodu nezvykle dlouhé odstávky prvního bloku, která měla trvat dva měsíce. Neplánované odstávky bloků pokles výroby elektřiny ještě více prohlubují.

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2 040 MW. Při plném provozu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku. Neplánované odstávky začaly v měsíci září.

Druhý blok byl odstaven během noci na 18. září. Třetí výrobní blok ho pak následoval o den později. První informace uváděly, že budou bloky odstaveny na dobu asi čtyř týdnů. První blok, který byl odstaven podle plánu dne 28. srpna, měl být původně opět v provozu od závěru října, ale i u něho nyní probíhá kontrola svarů.

Mluvčí prohlásil: „Práce v současné době probíhají naplno, 24 hodin denně, o sobotách i nedělích. Naší prioritou v tuto chvíli je, aby se podařilo bloky najet do konce roku.“ Pracovníci se v současné době zaměřují především na první a třetí výrobní blok.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) pečlivě situaci v dukovanské elektrárně sleduje, otázka ukončení odstávek pro něho není v tuto chvíli předmětná. Mluvčí Radek Pokorník sdělil ČTK: „Z pohledu SÚJB je nejdůležitější, aby byly všechny dotčené svary do konce neplánovaných odstávek zdokumentovány a případně opraveny.“

Při prověrce dokumentace byly zjištěny nekvalitní rentgenové snímky svarů, z tohoto důvodu byly zahájeny jejich kontroly. Na kontrolách se podílí přibližně 100 zaměstnanců elektrárny a podobný počet lidí zaměstnaných u dodavatelských forem. Nejvíce pokročily práce u prvního bloku, kde už byly prověřeny dvě třetiny z 1 900 svarů. U tohoto bloku musí skupina ČEZ předložit do konce měsíce aktualizovanou dokumentaci úřadu SÚJB – jako doplněk ke své žádosti o provolení k dalšímu provozu tohoto bloku. Původní desetiletá licence prvního výrobního bloku totiž končí s letošním rokem.

Tisková zpráva SÚJB z minulého měsíce uvádí, že nekvalitní rentgenové snímky byly zjištěny jak v jaderné, tak v nejaderné části JE Dukovany. Netýkají se však nejdůležitějších komponent jaderného zařízení, tj. tlakové nádoby reaktoru a kompenzátoru objemu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..