O tom, jestli obce, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, dostanou ročně vyšší příspěvek než dosud, a to konkrétně o milion korun, budou rozhodovat ministři během středy 2. prosince. S tímto bodem počítá nařízení, které vláda projedná. Příspěvek pro tyto obce od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) činil doposud tři miliony korun ročně. Nyní by se měl zvýšit na čtyři miliony korun.

surao
Logo SÚRAO (zdroj: www.surao.cz)

Nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky se v České republice ukládají v povrchovém úložišti, které se nachází v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Úložiště katastrálně spadá pod obec Rouchovany.

Zneškodnění nízkoaktivních odpadů, které pochází z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví, řeší úložiště Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. SÚRAO plánuje v Česku postavit také hlubinné úložiště. Předpokládá, že k jeho spuštění dojde v roce 2065. Záměr však vyvolává řadu konfliktů, zástupci většiny vytipovaných obcí s úložištěm nesouhlasí.

Návrh nařízení také počítá s tím, že se bude dále zvyšovat částka hrazená ze strany původců malého množství radioaktivních odpadů. V letošním roce například u sudů na odpad o objemu 216 litrů, jenž splňují podmínky uložení stanovené SÚRAO, činí částka 30 906 Kč za sud. Jedná se o dvojnásobně vyšší cenu než v roce 2002. Tato částka je v návrhu nařízení uvedena jako základ, pod který nebude možno do budoucna klesnout.

V důvodové zprávě materiálu je psáno: „Nově je navrhován povolený roční nárůst za ukládání dvě procenta a zároveň je upraven základ tak, aby odpovídal hodnotám z roku 2015.“ Platby za ukládání radioaktivního odpadu činí příjem takzvaného jaderného účtu. Z tohoto účtu získává prostředky právě SÚRAO a z něho jsou pak mimo jiné vypláceny příspěvky obcím.

Průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu se mají uskutečnit celkem v sedmi oblastech. Ministr Brabec během letošního května rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V měsíci srpnu získala Správa úložišť povolení pro lokalitu Březový potok (Plzeňský kraj). O měsíc později pak také pro Hrádek (Vysočina). Obce a spolky se však snaží bránit průzkumným pracím prostřednictvím žalob.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..