V Lubenci na Lounsku proběhla dne 7. listopadu debata o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Lokalita Čertovka u Lubence, která se nachází na hranici Ústeckého a Plzeňského kraje, patří mezi sedm vytipovaných oblastí. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová považuje nynější situaci za patovou. Její názor je takový, že bude nutné o věci ještě dlouho s veřejností diskutovat. Stanovení konečné lokality má proběhnout do roku 2025.

Předsedkyně Drábová sdělila ČTK a Českému rozhlasu: „Ta situace je naprosto patová. Všichni hráči na tomhle poli jsou zakopáni na svých pozicích a nikdo nemíní uhnout ani o kousek. To znamená, že to bude potřebovat ještě velmi dlouhé, trpělivé hledání dialogu, abychom se někam pohnuli.“ Od sobotní konference očekávala právě dialog. Na otázku, zda ji něco na konferenci překvapilo, odpověděla: „Lidé přikládají hodně velkou důležitost a nebezpečnost otázce radioaktivity a ionizujícího záření, což je aspekt, který umíme velmi dobře zvládnout. Skoro bych řekla, že z toho, čím by je to úložiště zatěžovalo, je to to nejmenší.“
Drábová dále zdůraznila, že jaderné úložiště bude jednou v Česku potřebné a bude muset být vybudováno. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) povolil průzkum v sedmi lokalitách v říjnu loňského roku. Dotčené obce však proti jeho rozhodnutí podaly odvolání. Letos v květnu ministr rozhodl o tom, že mohou začít průzkumy v těchto lokalitách: Čertovka, Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení (SÚRAO) pro šestou lokalitu – Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji. Posléze získala i poslední povolení pro Hrádek na Vysočině.
Ředitel správy úložišť Jiří Slovák uvedl: „Na všech sedmi lokalitách, kde má SÚRAO povoleno provádět průzkumy, je situace stejná: jsou tam odpůrci i příznivci.“ Konkrétně v Lubenci zazněly podle něj technické dotazy nasvědčující to, že téma úložiště lidi zajímá. Dále však sdělil: „Na druhou stranu padaly až nesmyslné argumenty.“
Obyvatelé Lubence se bojí především nevratného poškození přírodně cenného území. V Lubenci byl průzkum odmítnut lidmi prostřednictvím referenda v roce 2012. Tehdy bylo proti průzkumům SÚRAO celkem 515 lidí, pro bylo jen 111. Zastupitelstvo tedy průzkumy zamítlo. V sobotu však zazněl i názor, že je nutné mít nějakou představu o tom, jak to v praxi s jaderným odpadem bude. Ludmila Kašparová z Lubence debatu komentovala takto: „Koncepce musí být. Beru to jako fakt.“ Slovák shrnul debatu těmito slovy: „Lidé si mohli odnést svůj názor, mohli slyšet argumenty proti i pro. Byla to diskuse, byť někdy dost konfrontační.“
Zprovoznění úložiště, jehož podzemní plocha má být přes 300 hektarů, předpokládá SÚRAO stále v roce 2065. Jaderný odpad v něm má být podle plánu uložen na desetitisíce let.
Zdroj: ČTK